Satelita obserwacyjny Aeolus rozpoczął pomiar profilów wiatru. Zadaniem satelity jest nakreślenie w czasie rzeczywistym mapy ziemskich wiatrów przy pomocy nowatorskiej techniki laserowej. Aeolus został wystrzelony na niską orbitę heliosynchroniczną za pomocą rakiety Vega, 22 sierpnia 2018 roku.

Jak tłumaczą naukowcy, do tej pory wszystkie dane o wietrze pochodziły z wielu i niejednoznacznych źródeł, takich jak balony meteorologiczne. Aeolus jest pierwszym systemem, który gromadzi informacje o wietrze na całym, od powierzchni planety do 30 kilometrów wzwyż. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowatorskiego urządzenia Aladin (Atmospheric Laser Doppler Instrument).

Dane przesłane przez satelitę Aeolus

Aladin składa się z dwóch, operujących w bliskim ultrafiolecie laserów (lidarów) dużej mocy, teleskopu i czułych odbiorników. Umożliwia to badanie wiatru przy wykorzystaniu laserów i efektu Dopplera. Europejska Agencja Kosmiczna uważa, że urządzenie jest jednym z najbardziej zaawansowanych przyrządów badawczych na orbicie.

Badacze mają nadzieję, że obserwacje ujawnią podstawowe szczegóły dotyczące ruchy powietrza, wspomogą badania nad klimatem oraz umożliwią prognozowanie pogody z jeszcze większą niż dotychczas dokładnością. Pierwsze dni pracy urządzenia są obiecujące, dodają.

Nazwa satelity pochodzi z mitologii greckiej od Eola, władcy wiatrów oraz wyspy Eolii.

 

Źródło: BBC

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
1