Jeśli spoglądałeś w ciągu ostatnich kilku tygodni w nocne niebo, być może natknąłeś się na bardzo jasną gwiazdę w pobliżu gwiazdozbioru Oriona. Jest to Syriusz, najjaśniejsza gwiazda nocnego nieba, widoczna niemal wszędzie na Ziemi poza najbardziej wysuniętymi na północ regionami. W rzeczywistości jest to składający się z dwóch gwiazd układ binarny, i jeden z najbliższych Słońcu, zlokalizowany tylko tylko 8 lat świetlnych od naszej planety.

Syriusz znany był już w starożytności. Gwiazda ta odegrała kluczową rolę w organizowaniu czasu i rolnictwie w starożytnym Egipcie, ponieważ jej powrót na niebo był związany z coroczną powodzią. W starożytnej mitologii greckiej, Syriusz reprezentował oko gwiazdozbioru Wielkiego Psa, który podążał za Orionem, łowcą.

Gwiazdy takie jak Syriusz są zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem dla astronomów. Ich jasny wygląd dostarcza mnóstwo światła do badania ich właściwości, ale również utrudnia obserwacje innych ciał niebieskich leżących w tym samym fragmencie nieba. Dlatego właśnie Syriusz został zamaskowany na zdjęciu wykonanym 10 stycznia przez amatorskiego astronoma Haralda Kaisera z Karlsruhe, miasta w południowo-zachodniej części Niemiec. Po pozbyciu się blasku Syriusza po lewej stronie widoczny jest interesujący obiekt, gromada gwiazd Gaia 1, która odkryta została w zeszłym roku po analizie danych zebranych przez sondę Gaia.

Obraz przedstawiający przesłoniętego Syriusza i zaznaczone obok położenie gromady Gaia 1

Gaia 1 jest gromadą otwartą gwiazd powstałych w mniej więcej tym samym czasie i powiązanych grawitacyjnie. Położona jest ona około 15 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Przypadkowe położenie blisko Syriusza utrzymywało ją w ukryciu przed pokoleniami astronomów, którzy przez ostatnie cztery stulecia obserwowali niebo swoimi teleskopami.

Pan Kaiser słyszał o odkryciu gromady podczas publicznej konferencji na temat misji Gaia i cierpliwie czekał na czyste niebo, aby spróbować ją dostrzec za pomocą teleskopu o średnicy 30 centymetrów. Po zasłonięciu Syriusza na czujniku teleskopowym, tworzącym ciemny krąg na obrazie, udało mu się dostrzec najjaśniejsze gwiazdy gromady Gaia 1.

Gaia 1 jest jedną z dwóch nieznanych wcześniej gromad, które zostały odkryte poprzez zliczenie gwiazd z pierwszego zestawu danych uzyskanych przez sondę Gaia, który ukazał się we wrześniu 2016 roku. Astronomowie oczekują teraz na drugą publikację danych, która ma się ukazać w kwietniu tego roku. Dostarczy ona z pewnością wiele okazji dla nowych, ekscytujących odkryć.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

Źródło: esa.int

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0