Wszelkiej maści chmury oraz inne zjawiska pogodowe, które mogą utrudnić obserwację nocnego nieba uderzą ze zdwojoną siłą już dziś, ponieważ to właśnie tej nocy będziemy świadkami bardzo interesującego wydarzenia astronomicznego. Na nocnym niebie będziemy mieli okazję podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca oraz Wielką Opozycję Marsa, a co więcej – Słońce, Ziemia, Mars i Księżyc znajdą się w jednej linii czyli dojdzie do koniunkcji tych czterech ciał niebieskich.

Zacznijmy od tego, czym zaćmienie Księżyca jest.

Księżyc porusza się na orbicie wokół Ziemi, a jednocześnie Ziemia orbituje Słońce. Czasem zdarza się, że Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem, a Księżycem. Kiedy tak się dzieje, Ziemia blokuje światło słoneczne, które w normalnym przypadku odbija się od Księżyca. Zamiast światła uderzającego w powierzchnię księżyca, na Srebrny Glob pada cień naszej planety. Zjawisko to jest nazywane zaćmieniem Księżyca.

 

Źródło: NASA

Dzisiejsze zaćmienie będzie najdłuższym całkowitym zaćmieniem Księżyca w XXI wieku. Całość potrwa około 103 minuty. Następne tak długie zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce w 2123 roku.

Uwaga! W trakcie zaćmienia Księżyc nie zniknie z nocnego nieba, a przybierze czerwoną barwę. Odpowiedzialny jest za to ten sam efekt, który sprawia, że zachody Słońca są czerwone 🙂

Przejdźmy do tego, czym wielka opozycja Marsa jest.

Opozycja to sytuacja, gdy dwa ciała niebieskie znajdują się – oglądane z ustalonego miejsca, zazwyczaj z Ziemi – naprzeciwko siebie na niebie. Gdy planeta znajduje się w opozycji i jednocześnie w pobliżu peryhelium swojej orbity, zachodzi sytuacja zwana w astronomii wielką opozycją.

Właśnie w takiej sytuacji znajdzie się Mars. Wielka opozycja stwarza wyjątkowo dobre warunki do obserwacji, ponieważ planeta prezentuje się większa, jaśniejsza i wyraźniejsza niż zazwyczaj. Dodatkowo, w tym roku Mars oddalony będzie od Ziemi o 57,6 miliona kilometrów. Znajdzie się najbliżej naszej planety od 2003 roku.

Gdzie i kiedy?

Zaćmienie Księżyca rozpocznie się około godziny 20:30 czasu polskiego, a apogeum osiągnie około godziny 22:20. Widoczne będzie w całej Polsce, o ile w obserwacjach nie przeszkodzą żadne chmury.

Mars natomiast widoczny jest jako czerwona, sporej wielkości kropka tuż obok Księżyca. Nie sposób jej przegapić.

 

Miłych obserwacji i czystego nieba! ♥

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
7