Firma Bigelow Aerospace doszła do porozumienia z firmą United Launch Alliance o umieszczeniu w 2022 roku modułu B330 na niskiej orbicie księżycowej. Dmuchana stacja będzie mogła służyć jako przyczółek dla astronautów, czy też zwykłych turystów.

Porozumienie jest kolejnym etapem na drodze realizacji zapowiadanych przez firmę Bigelow planów, według których na orbicie Ziemi, czy też Księżyca mają powstać tanie, dmuchane hotele kosmiczne i stacje orbitalne, co pozwoli na znaczące zwiększenie załogowej obecności człowieka w kosmosie.

Moduł B330 i jego wnętrze 

Technologia dmuchanych modułów wykorzystywana przez firmę Bigelow Aerospace jest zdecydowanie bardziej nowoczesną i dużo tańszą opcją niż budowane do tej pory przez NASA czy Roskosmos aluminiowe puszki. Nowe moduły można bez problemu złożyć, przez co nie potrzebują tak dużo miejsca podczas lotów w kosmos, a po ich nadmuchaniu we wnętrzu znajdziemy dużo więcej miejsca niż w przeciętnym module Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obecnie na ISS testowany jest mniejszy moduł, BEAM, który w formie złożonej został dostarczony na stację w 2016 roku, w bagażniku należącego do SpaceX Dragona. Jak do tej pory spisuje się on bez zarzutów, a badania potwierdziły, że jest dużo bardziej odporny na uderzenia mikrometeorytów niż jego aluminiowe odpowiedniki. Z tego względu jego misja została przez NASA przedłużona. Ostatnio pozwolono również astronautom przebywającym na ISS na częstsze przebywanie we wnętrzu modułu BEAM.

Moduł BEAM tuż przed zapakowaniem go do bagażnika Dragona. 

Moduł B330 po nadmuchaniu będzie miał 13,7 metra długości i 6,7 metra średnicy. Oferuje on 330 metrów sześciennych przestrzeni życiowej, co jest wartością o 210% większą w porównaniu do znajdującego się na ISS amerykańskiego modułu Destiny, który posiada zaledwie 106 metrów sześciennych przestrzeni przeznaczonej do zamieszkania. Dodatkowo masa B330 jest zaledwie 33% większa od aluminiowego Destiny i wynosi 20 ton więc nie stanowi ona problemu dla większości nadchodzących rakiet.

Pojawienie się w przestrzeni kosmicznej prywatnych hoteli, które zostaną zbudowane z modułów firmy Bigelow Aerospace będzie wielką okazją dla takich firm jak SpaceX na zarobienie dodatkowych pieniędzy. W celu obniżenia kosztów astronauci będą dostarczani na miejsce najbardziej korzystnymi środkami transportu, do których bez wątpienia zalicza się SpaceX z debiutującą w przyszłym roku załogową kapsułą Dragon 2. Duża ilość astronautów będzie wymagała również częstych lotów zaopatrzeniowych, podobnych do tych wykonywanych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Bigelow Aerospace jest więc kolejną firmą z kategorii New Space, która może mocno namieszać w przemyśle kosmicznym. W pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco i nie chcesz przegapić żadnego artykułu to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na wykopie.

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
2