Blisko Ziemi odkryto potencjalnie przyjazną życiu egzoplanetę.

Egzoplaneta o rozmiarach podobnych do Ziemi i umiarkowanej temperaturze została odkryta w odległości zaledwie 11 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Nowa planeta została zaobserwowana na orbicie gwiazdy Ross 128 i otrzymała oznaczenie Ross 128b. Jest ona drugą po Proximie b planetą na której powierzchni panuje “przyjazna” temperatura i jednocześnie znajduje się tak blisko Ziemi. Jest również najbliższym odkrytym światem, krążącym wokół nieaktywnego, czerwonego karła, a to zwiększa prawdopodobieństwo tego, iż występuje na niej życie lub nadaje się ona do zamieszkania.

Odkrycia dokonał zespół naukowców pracujących w Obserwatorium La Silla w Chile dzięki wykorzystaniu wysoce zaawansowanego instrumentu HARPS służącego do poszukiwania planet pozasłonecznych metodą prędkości radialnej. Dane uzyskane podczas obserwacji wskazują, że czerwonego karła Ross 128 co niemal 10 dni okrąża planeta o masie podobnej do masy Ziemi. Temperatura panująca na jej powierzchni jest prawdopodobnie umiarkowana i zbliżona do ziemskiej. Dodatkowo Ross 128 jest bardzo spokojną gwiazdą i nie powinna stanowić zagrożenia dla życia na orbitującej ją planecie.

Nicola Astudillo-Defru, współautorka publikacji opisującej odkrycie, tak skomentowała to wydarzenie:

Odkrycia dokonano na podstawie ponad dekady intensywnego monitorowania przy pomocy instrumentu HARPS i najnowszych technik obróbki i analizy danych. Tylko HARPS wykazuje tak dużą precyzję i pozostaje najlepszym łowcą planet swojego rodzaju 15 lat po uruchomieniu przyrządu.

 

Czerwone karły, takie jak jak Ross 128, są najchłodniejszymi, najsłabszymi i najbardziej rozpowszechnionymi gwiazdami we Wszechświecie. Dzięki temu są one bardzo dobrymi kandydatami do rozpoczęcia poszukiwań planet pozasłonecznych i są obecnie coraz intensywniej badane. Wiele z takich gwiazd, w tym dobrze nam już znana Proxima Centauri, odnotowuje co jakiś czas rozbłyski, które wysyłają w kierunku okrążających je planet zabójcze promieniowanie ultrafioletowe i rentgenowskie. Analizy Ross 128 wskazują jednak, że jest ona dużo spokojniejszym ciałem niebieskim, co sprawia, że Ross 128b może być potencjalnym siedliskiem życia.

Jak już wcześniej wspomniano, Ross 128b znajduje się 11 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Mimo to, jej układ stale porusza się w naszym kierunku i już za 71 tysięcy lat stanie się naszą najbliższą, gwiezdną sąsiadką. W skali Wszechświata to jak mrugnięcie okiem.

Naukowcom udało się również ustalić, że Ross 128b krąży aż 20 razy bliżej swojej gwiazdy niż Ziemia dookoła Słońca. Pomimo tego, egzoplaneta otrzymuje tylko 1,38 razy więcej promieniowania niż nasza planeta. W związku z tym badacze oszacowali temperaturę panującą na jej powierzchni na od -60 stopni Celsjusza aż do dodatnich wartości osiągających 20 stopni Celsjusza. Wszystko za sprawą chłodnej natury czerwonego karła. Nie jest jednak do końca pewne, czy planeta krąży wewnątrz, czy na obrzeżach życiodajnej ekosfery, która otacza gwiazdę i gdzie możliwe jest występowanie wody w stanie ciekłym.

Artystyczna wizualizacja systemu planetarnetego Ross 128b

Z roku na rok astronomowie odkrywają więcej planet pozasłonecznych o umiarkowanej temperaturze powierzchni. Następnym etapem poszukiwania pozaziemskiego życia będą szczegółowe badania ich atmosfer, budowy i składu chemicznego. Milowym krokiem w badaniach z pewnością byłoby odkrycie w atmosferze jednej z takich planet biomarkerów, takich jak tlen. Tym się jednak zajmie powstający w Chile Ekstremalnie Wielki Teleskop, którego budowa ma zostać zakończona w 2024 roku.

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

 

Źródło: ESO

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0