Jutrzejszy start Falcona 9 w ramach misji z hiszpańskim satelitą PAZ może być jednym z najważniejszych wydarzeń w historii SpaceX. Oprócz satelity PAZ, na orbitę polarną wysłane zostaną dwa testowe satelity SpaceX. To właśnie jutro rozpoczną się pierwsze testy satelitarnej konstelacji, która ma zapewnić dostęp do internetu na całym świecie, a pieniądze uzyskane z tego przedsięwzięcia mają pomóc w kolonizacji Marsa.

Plan zbudowania satelitarnej konstelacji powstał już jakiś czas temu, lecz SpaceX nie było zbyt wylewne na ten temat. Wiemy, że konstelacja ma nosić nazwę “Starlink” i być zbudowana z około 12 000 satelitów krążących na niskiej orbicie okołoziemskiej, co ma zapewnić dostęp do internetu na całej planecie (tak, ping będzie na tyle niski, że będziecie mogli zagrać w PUBGa). Swoją rolę w zbudowaniu konstelacji Starlink odgrywa też Tesla, która zajmie się obsługą stacji naziemnych. Przypuszcza się, że w przyszłości, Starlink zapewni stałe połączenie do szybkiego internetu wszystkim pojazdom Tesli na świecie. Zgodnie z zapowiedziami Muska, prędkość oferowanego internetu ma wynieść co najmniej 1 Gb/s.

Budowa tak ogromnej konstelacji będzie wymagać ciężkiej w tej chwili do wyobrażenia liczby startów i przy wykorzystaniu rakiet jednokrotnego użytku byłaby praktycznie niemożliwa. SpaceX posiada jednak asa w rękawie którym jest rodzina rakiet Falcon. Wynoszenie satelitów Starlink przy pomocy wielokrotnie wykorzystywanych Falconów 9 i Heavy, a w przyszłości również za pomocą Big Falcon Rocket, będzie niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem, które pozwoli wzbogacić się SpaceX i tym samym skolonizować Czerwoną Planetę.

Miejmy nadzieję, że zarówno satelita PAZ jak i ładunek SpaceX zostaną umieszczone na poprawnej orbicie, a po zakończeniu misji dowiemy się nieco więcej na temat Starlink i planów na przyszłość. Myślę, że jeśli testy zostaną zakończone sukcesem, to jeszcze w tym roku ujrzymy pierwsze Falcony 9 wyładowane satelitami Starlink. Dostarczenie 12 000 satelitów na orbitę z pewnością zajmie trochę czasu więc jej budowa na pełną skalę powinna rozpocząć się już wkrótce o czym z pewnością poinformuję. Start Falcona 9 z satelitą PAZ i satelitami Starlink można obejrzeć tutaj.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco to zapraszam to obserwowania mojego profilu na wykopie i fanpage

Źródło: Electrek.co

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0