Start sondy księżycowej Chang’e 4 wraz z łazikiem planowany jest na grudzień 2018 roku. Misja będzie kolejnym krokiem chińskiego programu kosmicznego na drodze do załogowej misji, która ma mieć miejsce w dalekiej przyszłości.

Na potrzeby przedsięwzięcia, w punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Księżyc umieszczony został satelita telekomunikacyjny, który zapewni łączność pomiędzy sondą, a centrum badawczym na Ziemi.

Satelita telekomunikacyjny, o imieniu Queqiao, został umieszczony w docelowym miejscu już kilka miesięcy temu, w maju 2018 roku. Wraz z nim, w podróż na orbitę Księżyca wysłane zostały dwa cubesaty. Jeden z nich, Longjiang-2, umożliwia amatorskim operatorom radiowym pobieranie zdjęć wykonanych przez małego satelitę na orbicie księżycowej.

W trakcie pobytu na księżycowej orbicie, Longjiang-2 wykorzystał wykonaną przez studentów kamerę do sfotografowania Księżyca, Marsa, Słońca i innych obiektów. Testy UHF wykazały, że dane przesłane przez Longjiang-2 były odbierane i dekodowane przez operatorów radiowych na Ziemi.

Cubesat o wymiarach 50 x 50 x 40 cm posiada na swoim pokładzie również aparaturę radioastronomiczną oraz został przystosowany do radzenia sobie z promieniowaniem panującym w głębokim kosmosie.

Mars uchwycony przez satelitę Longjiang-2

Jonathan McDowell, astrofizyk z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics sugeruje, że satelity, takie jak Longjiang sygnalizują początek ambitnych planów dotyczących małych sond, które mogą zostać wykorzystane w ramach eksploracji głębokiego kosmosu. Dla przykładu, jeszcze mniejsze sondy NASA, MarCO są obecnie w drodze na Marsa. Zostały wystrzelone w jego kierunku w związku z misją marsjańskiego lądownika InSight.

Oprócz studenckiej kamery, na pokładzie satelity znalazła się kamera dostarczona przez Arabię Saudyjską, która jest jednym z międzynarodowych partnerów misji Chang’e 4.

Ziemia i Księżyc w obiektywie kamery Arabii Saudyjskiej

Partner sondy Longjaing-2, Longjaing-1 został niestety utracony. Prawdopodobnie pozostaje na odległej orbicie okołoziemskiej i nie ma z nim kontaktu.

 

Źródło: gbtimes

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
5