Start sondy księżycowej Chang’e 4 wraz z łazikiem planowany jest na grudzień 2018 roku. Misja będzie kolejnym krokiem chińskiego programu kosmicznego na drodze do załogowej misji, która ma mieć miejsce w dalekiej przyszłości.
Na potrzeby przedsięwzięcia, w punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Księżyc umieszczony został satelita telekomunikacyjny, który zapewni łączność pomiędzy sondą, a centrum badawczym na Ziemi.
Satelita telekomunikacyjny, o imieniu Queqiao, został umieszczony w docelowym miejscu już kilka miesięcy temu, w maju 2018 roku. Wraz z nim, w podróż na orbitę Księżyca wysłane zostały dwa cubesaty. Jeden z nich, Longjiang-2, umożliwia amatorskim operatorom radiowym pobieranie zdjęć wykonanych przez małego satelitę na orbicie księżycowej.
Images from DSLWP-B student camera developed by @duke_SORA: Mars & Capricornus on 4 Aug, and Mare Nubium on 30 Jun. UHF received from @radiotelescoop @cgbassa @tammojan , Beijing, @I0LYL and Harbin BY2HIT @LittleQ_Huang . Thanks to @fsphil for ssdv and much help from @ea4gpz pic.twitter.com/z44OptGXTp
— BG2BHC (@bg2bhc) 5 sierpnia 2018
@bg2hgc 2018-05-08 0730-0930 UTC 32-50 degrees EL — all 11 decodes tonight on JT4G very strong , FT991A 17db LNA, 1/4 hardline 24ft ,Gulf Alpha 8 x 11 beam H-POLE. @dk3wn jt parser #dslwp pic.twitter.com/aYGDXfSwgg
— W2RTV 📡 🛰️ (@w2rtv1) 5 sierpnia 2018
W trakcie pobytu na księżycowej orbicie, Longjiang-2 wykorzystał wykonaną przez studentów kamerę do sfotografowania Księżyca, Marsa, Słońca i innych obiektów. Testy UHF wykazały, że dane przesłane przez Longjiang-2 były odbierane i dekodowane przez operatorów radiowych na Ziemi.
Cubesat o wymiarach 50 x 50 x 40 cm posiada na swoim pokładzie również aparaturę radioastronomiczną oraz został przystosowany do radzenia sobie z promieniowaniem panującym w głębokim kosmosie.

Jonathan McDowell, astrofizyk z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics sugeruje, że satelity, takie jak Longjiang sygnalizują początek ambitnych planów dotyczących małych sond, które mogą zostać wykorzystane w ramach eksploracji głębokiego kosmosu. Dla przykładu, jeszcze mniejsze sondy NASA, MarCO są obecnie w drodze na Marsa. Zostały wystrzelone w jego kierunku w związku z misją marsjańskiego lądownika InSight.
Oprócz studenckiej kamery, na pokładzie satelity znalazła się kamera dostarczona przez Arabię Saudyjską, która jest jednym z międzynarodowych partnerów misji Chang’e 4.

Partner sondy Longjaing-2, Longjaing-1 został niestety utracony. Prawdopodobnie pozostaje na odległej orbicie okołoziemskiej i nie ma z nim kontaktu.
Źródło: gbtimes