Jak wszyscy wiemy misja sondy Cassini zakończyła się 15 września 2017 roku poprzez jej spalenie w atmosferze gazowego zbrodniarza znanego również jako Saturn. Liczba zdobytych przez nią danych na temat historii Układu Słonecznego, gazowej planety i jej księżyców jest z pewnością bezcenna dla nauki. Jednak nie ma co się smucić, że jej misja już się zakończyła. Oto 10 misji, które już niedługo postarają się jej dorównać.

Mars 2020

Budowany przez NASA łazik Mars 2020 będzie miał za zadanie znalezienie śladów, które miliony lat temu mogły zostać pozostawione na czerwonej planecie przez mikroby. Dodatkowo łazik postara się dokładnie określić warunki jakie panowały na Marsie w przeszłości. Próbki zebrane przez robota być może wrócą w przyszłości na Ziemię za pomocą innych misji robotycznych lub samych astronautów. Obecnie start rakiety z Mars 2020 na pokładzie planowany jest na lipiec lub sierpień 2020 roku.

InSight

Przygotowywany przez NASA lądownik InSight wystartuje w kierunku czerwonej planety w Maju 2018 roku. Misja zajmie się badaniem wnętrza planety, co pozwoli na lepsze zrozumienie sposobu w jaki formują się skaliste planety takie jak Mars czy Ziemia. Lądownik został wyposażony w dwa specjalistyczne instrumenty, dzięki którym będzie mógł wwiercić się w powierzchnię czerwonej planety w celu zbadania jej geologicznej aktywności i zmierzenia temperatury.

ExoMars Rover

 

Europejska Agencja Kosmiczna również planuje misje badawcze czerwonej planety. Łazik ExoMars został zaprojektowany specjalnie z myślą o poszukiwaniu śladów prehistorycznego życia na Marsie. Łazik o wielkości wózka golfowego został wyposażony w wiertło, które pozwoli zebrać próbki gleby, panoramiczny system kamer do stereoskopowego obrazowania i specjalny radar, który będzie miał za zadanie znalezienie śladów lodu pod powierzchnią. Start misji jest obecnie planowany na lato 2020 roku na pokładzie antycznej rakiety Proton M.

Europa Clipper

Planowana przez NASA misja Europa Clipper zajmie się badaniem jednego z księżyców Jowisza – Europy. Prawdopodobny start misji przewidywany jest na 2022 rok z osiągnięciem orbity ̶z̶ł̶o̶c̶z̶y̶ń̶c̶y̶ Jowisza w 2025 roku. Europa Clipper ma okrążyć ten skuty lodem księżyc aż 40 razy i powiedzieć nam więcej na temat znajdujących się pod jej powierzchnią oceanów, które mogą być zdolne do podtrzymywania życia.

Jupiter Icy Moons Explorer

W 2022 roku ESA planuje wystrzelić swoja własną misję badawczą w kierunku układu jowisza.  Misja Jupiter Icy Moons Explorer znana również jako JUICE zajmie się badaniem atmosfery i magnetosfery sami wiecie kogo. Jej wzrok zostanie również skupiony na eksploracji Europy, Kalisto i Ganimedesa.

BepiColombo

No tego to nie lubię z tego względu, że opóźnił nam start JWST. Misja jaka została mu przydzielona jest jednak bez wątpienia ciekawa. BepiColombo składa się z dwóch osobnych orbiterów. Jeden został przygotowany przez Europejską Agencję Kosmiczną a drugi z nich przez japońską JAXA. Dotarcie do Merkurego zajmie BepiColombo 7 lat. Po drodze wykorzystana zostanie asysta grawitacyjna Ziemi i Wenus. Celem misji będzie zbadanie w jaki sposób Merkury powstał tak blisko Słońca, analiza geologiczna i pola magnetycznego planety.

Parker Solar Probe

Start misji został zaplanowany na 31 lipca 2018 roku. Sonda Parker Solar Probe znajdzie się bliżej Słońca niż jakikolwiek obiekt stworzony przez człowieka w historii. Dosłownie dotknie atmosfery naszej gwiazdy. Misja składa się z 24 bliskich przelotów dookoła Słońca w odległości zaledwie 6,2 mln kilometrów od jego powierzchni. Sonda zajmie się analizą wiatru słonecznego, pola magnetycznego i elektrycznego. Dodatkowo wykonane zostaną zdjęcia dokładnie pokazujące strukturę gwiazdy.

Chang’e 5

Jeszcze w tym roku Chiny wyślą kolejną misję na Księżyc. Na listopad 2017 roku został zaplanowany start misji Chang’e 5, której celem będzie pobranie próbek księżycowego regolitu i dostarczenie go z powrotem na Ziemię. Chang’e 5 jest kolejną misją na drodze w chińskiej eksploracji srebrnego globu, która ma się w przyszłości zakończyć załogowym lądowaniem na Księżycu.

OSIRIS-Rex

Misja OSIRIS-REx wystartowała 8 września 2016 roku. Jej celem jest asteroida Bennu, z powierzchni której ma pobrać próbki, a następnie dostarczyć je z powrotem na Ziemię. Asteroidy krążące w Układzie Słonecznym to prawdziwe skarby. Ich skład i budowa mogą nam dużo powiedzieć na temat historii Ziemi i tego jak nasza planeta powstała. Dlatego NASA coraz częściej zwraca swe oczy ku tym maleńkim obiektom. Próbki pobrane z asteroidy Bennu powinny wrócić na Ziemię w 2023 roku

Psyche

Kolejna badawcza misja od NASA, która skupi się na eksploracji jednej z asteroid. Psyche jest o tyle ciekawa, że w przeciwieństwie do większości asteroid zbudowana jest prawie wyłącznie z żelaza i niklu. Takie same materiały możemy znaleźć w jądrze naszej planety. Analiza Psyche pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć budowę jądra Ziemi, Marsa, Wenus czy Merkurego. Start misji został zaplanowany na 2022 rok.

 

Osobiście najbardziej nie mogę doczekać się misji Europa Clipper. Skuty lodem księżyc, pod powierzchnią którego jest wielki ocean zdolny do podtrzymania życia musi być ciekawy 🙂 Dajcie w komentarzach znać o której z wymienionych wyżej misji chętnie przeczytalibyście dłuższy artykuł. Jeśli chcecie być na bieżąco to obserwujcie mój profil na wykopie.

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0