Czarne dziury są prawdopodobnie najbardziej tajemniczymi obiektami we Wszechświecie. Rozpalają wyobraźnię naukowców i entuzjastów eksploracji kosmosu na całym świecie. Powstało bardzo wiele pytań odnośnie ich natury i na wiele z nich naukowcy wciąż nie znają odpowiedzi.

W centrum Drogi Mlecznej znajduje się supermasywna czarna dziura, Sagittarius A*, o przypuszczalnej masie około 4 milionów mas Słońca i promieniu o długości pół minuty świetlnej. W ciągu ostatnich 10 miliardów lat czarna dziura zwiększyła swoją masę nawet czterokrotnie. Jak wiemy, czarne dziury mają to do siebie, że pochłaniają wszelką materię, która znajdzie się w ich bliskim otoczeniu. Dokładniej mówiąc, jeśli coś raz przekroczy horyzont zdarzeń czarnej dziury, już nigdy się z niej nie wydostanie. Czy to oznacza, że Sagittarius A* w przyszłości pochłonie całą Drogę Mleczną? A jeśli tak, to dlaczego jeszcze do tego nie doszło?

Do znalezienia odpowiedzi na to pytanie możemy się posłużyć przykładem. Co stałoby się z Ziemią, jeśli Słońce nagle zmieniłoby się w czarną dziurę o tej samej masie? Nic. Oczywiście zniknęłoby Słońce i na planecie zapanowałaby noc, ale Ziemia orbitowałaby dokładnie tak samo, jak przedtem.

Grawitacja czarnej dziury nie różni się niczym od grawitacji innego obiektu astronomicznego o podobnej masie. Różnica polega na tym, co się dzieje z obiektami, które zbytnio zbliżą się do czarnej dziury i przekroczą jej horyzont zdarzeń.

Sagittarius A* w centrum Drogi Mlecznej funkcjonuje tak samo. Posiada masę 4 miliony razy większą od Słońca, zapakowaną w przestrzeń o niecałych 20 milionach kilometrów średnicy — mniej niż połowa średnicy orbity Merkurego. Każda gwiazda, która zbytnio zbliży się do Sagittariusa A*, ulegnie zniszczeniu, ale każda gwiazda znajdująca się w bezpiecznej odległości będzie bardzo szybko omijać horyzont zdarzeń czarnej dziury. Naukowcy są w stanie odwzorowywać orbity gwiazd, orbitujących blisko Sagittariusa A*.

Gwiazdy orbitujące Sagittarusa A*

Te gwiazdy znajdują się w bezpośrednim otoczeniu czarnej dziury. Nas dzieli od Sagittariusa A* dystans 26 000 lat świetlnych. Z naszej perspektywy, Sagittarius A* nie jest niczym więcej niż tylko drobinką w znacznie większej masie gwiazd oraz gazu i pyłu w galaktyce.

4 miliony mas Słońca to dużo, ale centralne wybrzuszenie Drogi Mlecznej posiada masę 20 miliardów mas Słońca. Supermasywna czarna dziura stanowi zaledwie 1/5000 tej masy i 1/500 grawitacyjnego przyciągania z centrum naszej galaktyki. Czarna dziura nie może nas wessać, podobnie jak wszystkie inne gwiazdy i gaz w centrum naszej galaktyki nie mogą nas wessać. Ruch orbitalny w galaktyce utrzymuje nas w stabilnym układzie, którego supermasywna czarna dziura w centrum nie jest w stanie zaburzyć.

 

Ważne
Jeśli zastanawiasz się nad jakimś tematem, o którym chętnie przeczytałbyś artykuł, daj znać za pomocą strony “Kontakt”! Bardzo możliwe, że napiszę na wybrany przez Ciebie temat artykuł. O ile nie będą to foliowe czapeczki i płaska Ziemia 🙂

 

Wspieraj!

 

Źródło: Quora

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
12