Prawdopodobnie doczekamy się startu misji kosmicznego teleskopu Jamesa Webba w pierwszym kwartale 2019 roku. Nie tak dawno astronomowie ogłosili w jakim kierunku w pierwszej kolejności zwróci James Webb swoje wielkie zwierciadło. Na początku mają być to księżyce Jowisza, planety pozasłoneczne, gromady gwiazd i najstarsze zaobserwowane galaktyki.

Naukowcy oczekują, że JWST osiągnie gotowość operacyjną około 6 miesięcy po starcie misji na pokładzie rakiety Ariane 5. Docelowe miejsce do którego zostanie dostarczony teleskop to punkt libracyjny L2 znajdujący się 1,5 miliona kilometrów od naszej planety. Podczas trwania podróży do tego miejsca, JWST zostanie rozłożony do swoich odpowiednich rozmiarów i przygotowany do działania. Zespoły naukowców z Europy, Kanady i USA, które pomagały w budowie teleskopu mają zapewnione po 500 godzin na obserwacje za pomocą JWST wybranych przez siebie obiektów.

Jednym z celów na którym zostaną skupione oczy badaczy są egzoplanety. Instrumenty naukowe zamontowane na kosmicznym teleskopie Jamesa Webba pozwolą na bezpośrednie i dużo dokładniejsze niż dotychczas obserwacje planet pozasłonecznych. JWST umożliwi również zbadanie chmur pyłu i skał, które mogą być pozostałościami pozostawionymi przez procesy formujące planety. Zainstalowany spektrometr do obserwacji w podczerwieni pozwoli na analizę budowy i atmosfery egzoplanet wielkości Jowisza.

Drugi zespół astronomów ma zamiar wykorzystać JWST do zbadania gromad kulistych okrążających Drogę Mleczną i bliskich nam galaktyk. Potężne zwierciadła Jamesa Webba mają umożliwić im ujrzenie pojedynczych gwiazd w badanych gromadach. Dzięki temu będą w stanie określić ich dokładny wiek, a to pozwoli na dokładniejsze przestudiowanie historii naszej galaktyki.

Prosto od NASA 10 ciekawostek na temat kosmicznego teleskopu Jamesa Webba

JWST jest wystarczająco potężny aby ujrzeć galaktyki, które powstały 13,4 miliarda lat temu. Obserwacje takich galaktyk w świetle podczerwonym mają pomóc naukowcom zrozumieć w jaki sposób formowały się pierwsze gwiazdy po czym gromadziły się tworząc galaktyki i jeszcze większe kosmiczne struktury.

Teleskop wykorzystany zostanie również do badania naszego układu. Jowisz wraz ze swoimi księżycami będzie jednym z pierwszych celów kosmicznego obserwatorium. JWST dostarczy badaczom ogromne ilości danych na temat występujących na Jowiszu zórz, erupcji wulkanów na Io oraz potencjalnej atmosferze i lodowych gejzerach Ganimedesa.

Oczywiście wymienione powyżej rzeczy to zaledwie początek i nic w porównaniu z tym czego dowiemy się za pomocą JWST przez cały czas trwania jego misji. Razem z pojawieniem się większej ilości sond i teleskopów kosmicznych, JWST i pozostałe urządzenia będą uzupełniać się, a to pozwoli naukowcom na jeszcze dokładniejsze badania Wszechświata niż kiedykolwiek przedtem.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

 

Źródło: spaceflightnow.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0