Czym zajmie się NASA w 2018 roku

NASA opublikowała listę rzeczy, które mają zostać przez nią wykonane w 2018 roku. Nie będę robić podsumowania roku 2017, bo powstało ich na różnych portalach całkiem sporo. Jedno z nich możecie przeczytać tutaj. W artykule postaram się pokrótce opisać plany amerykańskiej agencji kosmicznej na przyszły rok. Zapraszam do czytania.

Misja InSight

Jedną z najbardziej ekscytujących misji kosmicznych w 2018 roku będzie start lądownika InSight w kierunku Marsa. Początkowo był on planowany na rok 2016, ale ze względu na problemy techniczne został opóźniony do kolejnego okna transferowego na Czerwoną Planetę, które wypada w 2018 roku. InSight zostanie wystrzelony 5 maja za pomocą rakiety Atlas V w wersji 401 z platformy startowej znajdującej się w bazie wojskowej w Vandenberg w Kaliforni. Lądowanie sondy zostało wyznaczone na 26 listopada tego samego roku. Po wylądowaniu InSight zajmie się przede wszystkim badaniami aktywności geologicznej Marsa i budowy wewnętrznej planety. Na jego pokładzie znajdzie się między innymi sejsmograf, próbnik do pomiaru ciepła płynącego z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na około 5 metrów w grunt i urządzenie służące do pomiaru przesunięcia dopplerowskiego sygnałów wysyłanych między robotem a naszą planetą.

Załogowe loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Drugą, niezwykle ważną rzeczą będzie start amerykańskich kapsuł załogowych w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Od 2011 roku NASA zmuszona jest do wykorzystywania radzieckich Sojuzów w celu transportu swoich astronautów na ISS. W nadchodzącym roku ma się to zmienić, a to za sprawą SpaceX i Boeinga, które pracują nad własnymi środkami transportu ludzi w przestrzeń kosmiczną. System SpaceX składa się z kapsuły Dragon 2 i rakiety Falcon 9. Boeing zaprojektował kapsułę CST-100, która będzie wynoszona w kosmos za pomocą rakiety Atlas V. W tej chwili wszystko wskazuje na to, że firma Elona Muska wygra ten mały, amerykański wyścig na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwszy, załogowy start kapsuły Dragon 2  w kierunku ISS jest planowany na sierpień 2018 roku. Kapsuła CST-100 powinna dostarczyć pierwszych astronautów na ISS kilka miesięcy po tym wydarzeniu.

Misja sondy OSIRIS-REx

W 2018 roku, sonda OSIRIS-REx doleci do asteroidy tak starej jak nasz Układ Słoneczny. Sonda została wystrzelona 8 września 2016 roku i od tamtej pory podróżowała w kierunku asteroidy Bennu, której pierwsze badania powinna rozpocząć w sierpniu 2018 roku. OSIRIS-REx zajmie się obliczeniem dokładnej trajektorii lotu asteroidy Bennu, dokona analizy chemicznej ciała niebieskiego i postara się sprawdzić czy takie obiekty mogły mieć związek z powstaniem życia na Ziemi. Na 2020 rok planowane jest wejście OSIRIS-REx na orbitę asteroidy i pobranie próbek jej powierzchni, które zostaną dostarczone na naszą planetę 24 września 2023 roku.

TESS poszuka egzoplanet

W przyszłym roku poszukiwanie planet pozasłonecznych stanie się jeszcze skuteczniejsze. Na marzec zaplanowany został start misji TESS, która zajmie się poszukiwaniem egzoplanet przy wykorzystaniu metody tranzytu. Można powiedzieć, że jest to następca misji Kepler dzięki której odkryto tysiące nowych światów. Sonda TESS będzie jednak wyposażona w znacznie lepszy sprzęt, co pozwoli na jeszcze szybsze i dokładniejsze poszukiwania. Kto wie, może to właśnie dzięki niej odkryjemy prawdziwe kandydatki do przyszłej kolonizacji. TESS zostanie wyniesiona w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Falcon 9, która wystartuje z przylądka Cape Canaveral na Florydzie.

Misja sondy Parker Solar Probe

Nadchodzący rok przyniesie nam również misję badawczą naszej gwiazdy. Parker Solar Probe spróbuje dokonać pomiarów i badań znajdując się wewnątrz korony słonecznej, co będzie historycznym wydarzeniem. Pierwsza propozycja takiej misji została zaproponowana już w 1958 roku, lecz ze względu na ograniczenia techniczne i wymagania finansowe musiała poczekać aż do 2018 roku. Dzięki grubej, kompozytowej ochronie termicznej, sonda będzie w stanie przetrwać w tak ekstremalnym otoczeniu, gdzie temperatura osiąga nawet 1500 stopni Celsjusza. Start Parker Solar Probe planowany jest na 31 lipca 2018 roku na pokładzie rakiety Delta IV Heavy. Na docelową orbitę okołosłoneczna dotrze dopiero w 2024 roku, a w międzyczasie wykona kilka przelotów obok Wenus w celu wykorzystania asyst grawitacyjnych do stopniowego zmniejszania peryhelium, które w 2024 roku znajdzie się zaledwie 5,9 miliona kilometrów ponad powierzchnią Słońca.

Jeśli doliczymy do wymienionych powyżej rzeczy start Falcona Heavy, to możemy stwierdzić, że nadchodzący rok będzie jeszcze bardziej ekscytujący niż 2017. Pozostaje nam czekać i oglądać.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

Źródło: nasa.gov

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0