Mars często nazywany jest “Czerwoną Planetą”, ponieważ widoczny jest na niebie jako pomarańczowo-czerwony punkt. Kolor ten sprawił, że starożytni Grecy i Rzymianie nazwali go imieniem boga wojny. Dzisiaj, dzięki misjom badawczym wiemy, że wygląd planety jest spowodowany rdzą znajdującą się w marsjańskich skałach.

Prostym wytłumaczeniem koloru Czerwonej Planety jest to, że jej regolit, czyli materiał powierzchniowy, zawiera dużo tlenku żelaza – tego samego związku, który nadaje naszej krwi oraz rdzy ich odcień. Co ciekawe, rzeczywisty kolor powierzchni Marsa jest bardziej karmelowy niż czerwony, ale znajdujący się w atmosferze planety pył sprawia, że obserwowany gołym okiem Mars wydaje się być czerwony. Pytaniem pozostaje, dlaczego Mars posiada tak dużo żelaza, dlaczego to żelazo jest utlenione i dlaczego tlenek żelaza jest takiego koloru?

Zdjęcie powierzchni Marsa zrobione przez łazik Curiosity – NASA

4,5 miliarda lat temu, kiedy powstawał Układ Słoneczny, wiele formujących się planet zawierało duże ilości żelaza powstałego we wnętrzach umierających gwiazd. Uważa się, że większość ziemskiego żelaza zatopiła się w jądrze planety, kiedy Ziemia była młoda i stopiona. Naukowcy sądzą, że mniejszy rozmiar i słabsza grawitacja Marsa sprawiły, że spore ilości żelaza pozostały bliżej jego powierzchni.

Zwykłe żelazo wygląda na błyszcząco czarne. Ten pierwiastek nabiera czerwonawego zabarwienia tylko wtedy, gdy zostanie wystawiony na działanie tlenu, co prowadzi do powstania tlenku żelaza(III). Dlaczego więc tak dużo żelaza na powierzchni Marsa utlenia się, jeśli w marsjańskiej atmosferze obecne są jedynie śladowe ilości tlenu?

Naukowcy wciąż nie są pewni. Powierzchnia Marsa pokryta jest bardzo starą rdzą, która mogła powstać w czasach, gdy atmosfera planety była bogata w tlen i wodę. Drugą hipotezą jest rozpad kryształów kwarcu podczas burz pyłowych. W wyniku rozpadu kryształów kwarcu uwalniane są cząsteczki tlenu mogące następnie wiązać się z żelazem.

 

Źródło: Space.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
10