Pół wieku temu ludzie zastanawiali się, czy woda obecna jest w innych miejscach Układu Słonecznego niż Ziemia. Z czasem odkryliśmy, że jest nie tyle obecna, co powszechna. Niektóre z księżyców gazowych gigantów posiadają pod swoją powierzchnią oceany, które mogą być zamieszkane przez proste życie. Teraz się okazuje, że woda jest powszechna nie tylko w Układzie Słonecznym, ale i całej Drodze Mlecznej.

W ramach badań, naukowcy przyjrzeli się masom superziem – planetom pozasłonecznym o masie większej od masy Ziemi i należących do typu planet skalistych. W zależności od definicji, masa tego typu planet może wahać się od 1 do 10, lub 5 do 10 mas Ziemi. Analiza wykazała, że wiele z nich może być planetami bogatymi w wodę, znacznie bardziej bogatymi niż nasza planeta.

Wyniki badań sugerują, że niemal połowę masy wielu superziem, może stanowić woda. Dla porównania, woda jest tylko maleńkim ułamkiem masy Ziemi. Nie oznacza to jednak, że superziemie są przyjaznymi miejscami do życia. Zespół naukowców ustalił, że planety o promieniu 1,5 raza większym od Ziemi lub mniejszym będą planetami podobnymi do naszej planety lub skalistymi.

Superziemia o promieniu 2,5 raza większym od ziemskiego powinna bardziej przypominać maleńkie wersje Neptuna lub Urana. Jak dobrze wiemy, ze względu na warunki panujące na tych planetach, nie są one miejscami przyjaznymi życiu. Główny autor badań, Li Zeng z Uniwersytetu Harvarda sugeruje jednak, że życie może rozwijać się w niektórych, blisko powierzchniowych warstwach na tych wodnych planetach. W tych obszarach ciśnienie, temperatura i warunki chemiczne mogą być odpowiednie.

Li Zeng dodaje również, że chociaż woda wydaje się być cenna i rzadsza na Ziemi i na innych wewnętrznych planetach Układu Słonecznego, jest to w rzeczywistości jedna z najobfitszych substancji we wszechświecie, ponieważ tlen jest trzecim najpowszechniejszym pierwiastkiem po wodorze i helu.

Modele komputerowe sugerują, że nawet 35 procent znanych nam planet może być wodnymi światami. Kto wie, być może któraś z nich jest zamieszkana przez wielkie kałamarnicowate stworzenia z długimi, wąskimi skrzydłami na grzbietach 😉 🐙

 

Źródło: discovermagazine

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
2