Dobry humor po udanym starcie Falcona Heavy z pewnością nie prędko opuści Elona Muska, który kilka dni temu rozpoczął interesującą i miejscami zabawną dyskusję na Twitterze. CEO SpaceX porównał koszt wystrzelenia konkurencyjnej rakiety Delta IV Heavy, założył się, że budowana przez przedsiębiorstwo ULA rakieta Vulcan nie poleci z ładunkiem bezpieczeństwa narodowego przed 2023 rokiem, a jeśli tak, to zje swoją czapkę z musztardą.

W ubiegłym tygodniu na Twitterze, Doug Ellison z Jet Propulsion Laboratory, podzielił się kilkoma ciekawymi obliczeniami, które wykazały w niektórych przypadkach, że rakieta Delta IV Heavy może dorównać rakiecie Falcon Heavy podczas misji do planet zewnętrznych układu słonecznego.

Elon odpowiedział na to, że obliczenia podane przez Ellisona zostały oparte na błędnych danych, a nawet jeśli by nie były, Falcon Heavy wciąż kosztowałby znacznie mniej niż konkurencyjne rakiety. Następnie do dyskusji dołączył Tory Bruno, CEO United Launch Alliance (ULA).

Przedstawione argumenty nie zrobiły na Musku jednak większego wrażenia i nie dał się przekonać, że koszt startu Delty IV Heavy wynosi nieco mniej niż 400 milionów dolarów.

Poniżej Musk mówi o planie United Launch Alliance, który ma zastąpić wykorzystywane dotychczas rakiety Atlas V i Delta IV Heavy. Pierwotnie planowano debiut Vulcana na okolice 2019 roku, teraz wiadomo, że rakieta nie poleci wcześniej niż w połowie 2020 roku. Elon Musk wierzy, że proces certyfikacji rakiety do lotów z ładunkami bezpieczeństwa narodowego zajmie zdecydowanie dłużej i jest na tyle pewny, że Vulcan nie wyniesie rządowego ładunku przed 2023 roku, że jeśli się myli, to zje czapkę The Boring Company z musztardą. Tory Bruno odpowiedział na to krótkim “Wow”.

Dodam, że jak Vulcan rzeczywiście poleci przed 2023 rokiem, to ja również zjem czapkę z musztardą, której strasznie nie lubię.

 

Jeśli chcesz pozostać na bieżąco to zachęcam do obserwowania mojego profilu na wykopie i fanpage

Źródło: arstechnica.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0