Piękny obraz przedstawiający wijący się obłok ciemnego, kosmicznego pyłu, rozświetlony przez światło młodych gwiazd. Ten gęsty obłok jest gwiazdotwórczym obszarem o nazwie Lupus 3, w którym oślepiająco gorące gwiazdy rodzą się z zapadających się mas gazu i pyłu. Zdjęcie zostało opracowane z fotografii wykonanych teleskopem VTL i teleskopem MGP/ESO i jest najbardziej szczegółowym obrazem tego obszaru na niebie.

Gwiazdotwórczy obszar Lupus 3 znajduje się w gwiazdozbiorze Skorpiona, w odległości około 500 lat świetlnych od naszej planety. Lupus 3 jest częścią większego kompleksu zwanego Obłokami Wilka, który wziął swoją nazwę od sąsiedniego gwiazdozbioru Wilka. Obłoki przypominają pewnego rodzaju dym kłębiący się na tle milionów gwiazd, ale w rzeczywistości są one mgławicą ciemną.

Zbliżenie na mgławicę Lupus 3

Mgławice są wielkimi, rozciągniętymi pomiędzy gwiazdami, czasami nawet na setki lat świetlnych, obszarami gazu i pyłu. Wiele mgławic jest w spektakularny sposób rozświetlana przez intensywne promieniowanie pochodzące od gorących gwiazd. Mgławice ciemne przesłaniają światło pochodzące od ciał niebieskich znajdujących się w ich wnętrzach. Znane są one również jako mgławice absorpcyjne, ponieważ są zbudowane z zimnych, gęstych cząstek pyłu, które absorbują i rozpraszają światło przechodzące przez obłok. Do najsłynniejszych ciemnych mgławic należy między innymi Worek Węgla i Wielka Szczelina, które są wystarczająco duże aby zobaczyć je gołym okiem na tle jasnej Drogi Mlecznej.

Lupus 3 posiada bardzo zróżnicowany kształt. Na zaprezentowanym zdjęciu jest to region kontrastów, z grubymi ciemnymi smugami na tle światła bijącego od jasnych gwiazd w centrum. Podobnie jak większość ciemnych mgławic, Lupus 3 jest aktywnym obszarem formowania gwiazd, złożonym głównie z protogwiazd i młodych gwiazd. Pobliskie zaburzenia mogą prowadzić do tego, że gęstsze fragmenty mgławic ulegają wpływowi grawitacji, stając się gorące i zwiększając panujące w ich wnętrzach ciśnienie. W końcu w ekstremalnych warunkach w sercu zapadającego się obłoku rodzi się gwiazda.

Lupus 3 i obszar dookoła mgławicy 

Dwie jasne gwiazdy w centrum fotografii przeszły przez wspomniany proces. Na początku ich istnienia, promieniowanie które emitowały było w wysokim stopniu blokowane przez strukturę macierzystej mgławicy i widocznie przez teleskopy jedynie w zakresie podczerwonym lub na falach radiowych. Gdy gwiazdy stały się  gorętsze i jaśniejsze, ich intensywne promieniowanie i silne wiatry gwiazdowe rozwiały gaz i pył z otaczającego je obszaru, pozwalając na wyłonienie się jasnego blasku z ciemnego, gwiezdnego żłobka.

Zrozumienie funkcjonowania mgławic jest kluczowe dla lepszego poznania procesu powstawania gwiazd. Uważa się, że Słońce powstało w obszarze gwiazdotwórczym bardzo podobnym do Lupus 3, ponad 4 miliardy lat temu. Jako jeden z najbliższych gwiezdnych żłobków, Lupus 3 był, jest i będzie przedmiotem wielu badań.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

Źródło:eso.org

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0