Elon Musk opublikował dziś rano w mediach społecznościowych zdjęcia przedstawiające Falcona Heavy oczekującego na start w hangarze przy platformie startowej LC-39A w Kennedy Space Center. Jeśli ktoś miał jakieś wątpliwości, to oto on. Falcon Heavy istnieje!

Po kilku latach oczekiwań nadchodzi dzień startu Falcona Heavy (FH), który będzie najpotężniejszą rakietą od czasów Saturna V. Udźwig prawie 64 ton na niską orbitę okołoziemską z pewnością robi wrażenie nie tylko na fanach eksploracji kosmosu. Dodatkowo FH będzie w stanie dostarczyć 16,8 tony ładunku na Marsa i 3,5 tony na lubianego przez wszystkich Plutona.

Nowa, ciężka rakieta w arsenale SpaceX otworzy firmie kolejne źródła dochodów. Poza satelitami komercyjnymi i misjami NASA, SpaceX planuje wykorzystać Falcona Heavy i kapsułę Dragon 2 do lotów turystycznych dookoła Księżyca. Pierwsi klienci na takie loty już są i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem mogą być prawdziwą żyłą złota. Złota potrzebnego do kolonizacji Czerwonej Planety.

W ciągu najbliższych kilku dni rakieta zostanie przetransportowana na platformę startową gdzie przejdzie serię testów od próbnego tankowania po próbne odpalenie silników. Następnie całość wróci z powrotem do hangaru w celu przygotowania pojazdu do pierwszego lotu, który ma się odbyć w styczniu 2018 roku. Ładunkiem testowym będzie należąca do Muska czerwona Tesla Roadster. Ma zostać ona umieszczona na orbicie heliocentrycznej z aphelium sięgającym orbity Marsa Planowane jest również lądowanie dwóch bocznych boosterów na lądzie. Środkowy człon wyląduje na OCISLY, która znajdzie się kilkaset kilometrów od brzegu.  Zapowiada się więc niezwykły początek nadchodzącego roku. Oczywiście przed startem postaram się poinformować wszystkich zainteresowanych o dokładnej dacie i podam linki do relacji na żywo.

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0