Najbliższe starty SpaceX będą jednymi z ostatnich, podczas których w akcji zobaczymy Falcona 9 w wersji Block 4. Ostatnią misją, w której udział weźmie nowy Falcon 9 1.2 FT Block 4 jest start z sondą TESS. Została ona zaplanowana na początek kwietnia. Przed nią powinny się odbyć jeszcze dwa starty. Jeden z Vandenberg w Kalifornii w ramach misji z satelitami Iridium NEXT-5, a drugi – CRS-14 – z Cape Canaveral na Florydzie. Najbliższe tygodnie zapowiadają się na intensywne w wykonaniu SpaceX. Co ciekawe, pierwszy egzemplarz Block 5 wciąż znajduje się w ośrodku testowym w McGregor w Teksasie.

Wygląda na to, że pierwszy egzemplarz Block 5 potrzebował więcej testów niż początkowo przewidywano. Zostanie on wykorzystany w misji z satelitą Bagabandhu-1, która była planowana na końcówkę Marca, następnie opóźniła się do pierwszych dni kwietnia, a teraz wszystko wskazuje na to, że poleci dopiero po misji Falcona 9 sondą TESS. Swoją drogą, start misji TESS będzie w pewnym stopniu bardziej ekscytujący niż inne. Sonda TESS jest następcą dobrze znanego Keplera. Pozwoli ona na jeszcze dokładniejsze poszukiwania egzoplanet.

Czym dokładnie jest Falcon 9 Block 5? Film przygotowany przez Everyday Astronaut

Wiemy, że Block 5 przeszedł w McGregor przez kilka krótkich testów statycznych i przynajmniej jeden dłuższy. Spekuluje się również, iż kolejny egzemplarz wyjechał już z fabryki SpaceX w Hawthorne i kieruje się w kierunku ośrodka testowego. To z pewnością dobry znak. Być może firma uznała, że dużo lepszym wyjściem będzie kilkukrotne przetestowanie Falcona na miejscu, tak aby uniknąć problemów z rakietą już na platformie startowej. Z drugiej strony, problemy techniczne nowej wersji rakiety nie powinny być niczym zaskakującym. Możemy być pewni, że przez kilka pierwszych misji Block 5, egzemplarze będą otrzymywały drobne modyfikacje.

W marcu czeka nas jeszcze jeden start Falcona 9. Piąta misja z satelitami Iridium NEXT została zaplanowana na 29 marca. Start odbędzie się z platformy startowej SLC-4E w Vandenberg w Kalifornii. Podczas misji wykorzystany zostanie przetestowany pierwszy stopień rakiety, który poprzednio brał udział w misji Iridium NEXT-3 i wylądował na znajdującej się na Pacyfiku autonomicznej  barce.

Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Wykopie i fanpage

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0