Proxima Centauri, najbliższa Ziemi gwiazda poza Układem Słonecznym, prawdopodobnie posiada jeszcze jednego kosmicznego towarzysza. Dotychczas jedynym potwierdzonym obiektem okrążającym gwiazdę jest odkryta w 2016 roku Proxima Centauri b. Niestety, hipotetyczne ciało niebieskie z pewnością nie jest typu ziemskiego. Co więcej, z pewnością nie chcielibyście znaleźć się na jego powierzchni. 

Kilka słów na temat samej gwiazdy. Proxima Centauri znajduje się “zaledwie” 4,24 lata świetlne od naszej planety. Dla dociekliwych dystans ten równy jest około 40 bilionom kilometrów. Mam nadzieję, że ktoś przeliczy liczbę na ilość boisk piłkarskich i basenów olimpijskich. Proxima to gwiazda typu czerwony karzeł. Gwiazdy tej kategorii charakteryzują się niezwykle długim czasem życia – Proxima Centauri może pozostać w ciągu głównym przez następne 4 biliony lat. Wielkim minusem posiadania takiej macierzystej gwiazdy jest fakt, iż czerwone karły są niezwykle aktywne. Częste rozbłyski mogłyby bez problemu zniszczyć życie na planecie bez odpowiednio silnego pola magnetycznego. Sama gwiazda jest częścią układu potrójnego, na który składają się jeszcze Alfa Centauri A oraz B. 

Jeśli wyniki badań się potwierdzą, planeta otrzyma nazwę Proxima Centauri c. Planeta wydaje się być co najmniej 5,8 razy masywniejsza od Ziemi, a okrążenie gwiazdy zajmuje jej około 5 lat.  Biorąc pod uwagę odległość od Proximy Centauri, planeta jest również zbyt zimna, aby posiadać ciekłą wodę na swojej powierzchni, co jest kluczowym kryterium podczas poszukiwań życia we wszechświecie (czy słusznym to już inna kwestia i temat na całkiem inny artykuł). Poszlaki wskazujące na istnienie planety pojawiły się dzięki badaniom spektroskopowym Proximy Centauri.

Mimo że, zarówno Proxima Centauri b i c, najprawdopodobniej nie są siedliskami rozwiniętych form życia, to bliskość układu planetarnego sprawia, że pozostanie on częstym obszarem badań. Kto wie, być może Proxima zostanie w dalekiej przyszłości jednym z przystanków podczas podróży ludzkości w kierunku innych, bardziej przyjaznych gwiazd. 

Źródło: sciencenews.org

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
7