Międzynarodowy zespół astronomów pod przewodnictwem doktorantki Jessiki Spake z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii, odkrył hel w atmosferze egzoplanety WASP-107b. To pierwsza w historii detekcja tego pierwiastka w atmosferze planety poza Układem Słonecznym.

Hel jest drugim najpowszechniejszym pierwiastkiem we Wszechświecie po wodorze. Jest również jednym z głównych składników Jowisza i Saturna w naszym Układzie Słonecznym. Do tej pory nie wykrywano helu w atmosferach egzoplanet, mimo że go poszukiwano, wyjaśnia Spake.

Detekcja helu została poprzedzona analizą widma podczerwonego atmosfery planety. Co ciekawe, poprzednie badania atmosfer egzoplanet przeprowadzano poprzez analizę widma w długościach fal ultrafioletowych i optycznych; nowe odkrycie pokazuje zatem, że atmosfery egzoplanet mogą być badane również przy dłuższych długościach fal.

Wyraźna detekcja helu, którego poszukiwaliśmy, prezentuje nową technikę badania górnych warstw atmosfery egzoplanet w szerszym zakresie. Obecnie stosowane metody, wykorzystujące światło ultrafioletowe, ograniczone są do najbliższych egzoplanet.  Wiemy, że w górnej atmosferze Ziemi znajduje się hel i ta nowa technika może nam pomóc w wykrywaniu atmosfery wokół egzoplanet wielkości Ziemi – co jest bardzo trudne przy dzisiejszej technologii

Planeta WASP-107b posiada kilka zaskakujących właściwości. Egzoplaneta jest bowiem wielkości Jowisza, ale jej masa stanowi zaledwie 12% masy gazowego olbrzyma. WASP-107b znajduje się około 200 lat świetlnych od Ziemi i okrążą swoją gwiazdę w czasie 6 dni! Badania wskazują, że ilość helu w atmosferze jest bardzo duża, co wskazuje na obecność atmosfery rozciągającej się na tysiące kilometrów w przestrzeń kosmiczną. Ze względu na to, że atmosfera jest tak rozległa, co miliard lat traci ona znaczną ilość gazów atmosferycznych – pomiędzy 0,1-4% całkowitej masy atmosfery.

Promieniowanie gwiazdowe ma znaczący wpływ na tempo ucieczki atmosfery z planety. Gwiazda WASP-107 jest bardzo aktywna i wspiera straty atmosferyczne. W miarę jak atmosfera absorbuje promieniowanie, ulega ono nagrzaniu, dzięki czemu gaz rozszerza się i szybciej ucieka w przestrzeń.

 

Źródlo: spacetelescope.org

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0