W jaki sposób możesz zobaczyć atmosferę? Dzięki temu co fruwa w powietrzu. Małe cząsteczki, znane jako aerozole atmosferyczne, są transportowane przez wiatr dookoła całej kuli ziemskiej. Wizualizacja została stworzona na podstawie danych zebranych przez należące do NASA sondy monitorujące planetę, w połączeniu z naszą dotychczasową wiedzą na temat fizyki i meteorologii.

Widoczna na niebiesko sól morska jest wychwytywana przez wiatr poruszający się nad oceanem. W momencie, gdy zaczynają się formować huragany i burze tropikalne, cząsteczki soli zostają skupione w spiralnych kształtach, które wszyscy dobrze rozpoznajemy. Dzięki ich przemieszczaniu się, potrafimy prześledzić powstawanie huraganu Irma i zobaczyć masy pyłu przenoszone znad Sahary. Wraz z większą mocą obliczeniową komputerów, naukowcom udaje się zaimplementować więcej procesów fizycznych do symulacji obrazujących interakcję aerozoli atmosferycznych z systemami burzowymi. Większa rozdzielczość symulacji komputerowych pozwala z kolei na dodanie takich szczegółów, jak ruch huraganów w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Przeprowadzone przez badaczy analizy wyjaśniają również, w jaki sposób zupełnie różne od siebie procesy pasują do siebie i ewoluują tworząc wspólny system.

Symulacja o której mowa 

Korzystając z modeli matematycznych do przedstawienia natury, naukowcy NASA mogą podzielić omawiany system na kilka części i lepiej zrozumieć leżące u ich podstaw mechanizmy fizyczne. Dzisiejsze badania mają wpływ na przygotowanie lepszych modeli meteorologicznych na przyszły rok. Huragan Ofelia był bardzo nietypowy. Udał się w kierunku północnym, ciągnąc za sobą saharyjski pył i dym znad pożarów w Portugalii. Przetransportował je aż do Irlandii i Wielkiej Brytanii. Interakcja aerozoli atmosferycznych w tym przypadku była zdecydowanie inna od pozostałych tegorocznych huraganów. Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej komputerów, naukowcy będą potrafili stworzyć jeszcze dokładniejsze symulacje, które pozwolą nam lepiej zrozumieć naszą planetę.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

Źródło: NASA

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0