Wyniki badań Czerwonej Planety w ostatnich latach utwierdziły nas w przekonaniu, że Mars był niegdyś znacznie bardziej podobny do Ziemi niż obecnie. Sugeruje się, iż kilka miliardów lat temu, pewien obszar planety pokrywał ocean, a krajobraz przecinały rzeki. Planeta mogła więc być siedliskiem rozwiniętych organizmów żywych. Co więcej, nie brakuje głosów, że to właśnie na Marsie powstało życie, które za pośrednictwem panspermii trafiło na Ziemię. Są to na razie tylko domysły. Domysły na które odpowiedzi wam nie podam. Chciałbym się jednak dokładniej przyjrzeć marsjańskiej wodzie i jaka ona dokładnie była. 

Opublikowane kilkanaście dni temu wyniki badań wskazują, iż osady znajdujące się w kraterze Gale powstały w obecności wody, której pH było zbliżone do pH ziemskich oceanów. Według naukowców, marsjański ocean był dodatkowo bogaty w minerały i słony. Brzmi, jak środowisko idealne do powstania i rozwoju życia. To, czy planeta faktycznie była zamieszkana pozostaje gorącą dyskusją. Aby lepiej zrozumieć środowisko marsjańskiego oceanu, naukowcy próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie rodzaje chemii wodnej mogły wytworzyć minerały obserwowane na dzisiejszym Marsie. 

Opublikowane badania zawierają grafikę, odnoszącą się do panującej w oceanie chemii. Mam nadzieję, że osoby mądrzejsze ode mnie lepiej ją zrozumieją. Ja tu tylko piszę artykuły.

Nature Communications

Kolejnym dowodem na to, że marsjański ocean był słony mogą być odkryte kilka lat temu “nacieki”. Pojawiać się mają one okresowo na powierzchni Marsa a ich skład ma przypominać solankę. Nie porównałbym ich też do małych strumyków, a raczej do marsjańskiego, słonego błota. 

Niewykluczone, że “marsjańskie błoto” może być środowiskiem życia mikroorganizmów, które przez większość czasu pozostają w uśpieniu. Niestety, ciężko jest przeprowadzić tak dokładne badania za pomocą jednego łazika i satelity. Do tego potrzeba ludzi ze specjalistycznym sprzętem na miejscu. 

Ziemskie oceany, mimo iż bardzo zanieczyszczone, również są słone i bogate w minerały. Obszary szczególnie sprzyjające życiu wyglądają tak, jak na zdjęciu poniżej.

Zdjęcie autorstwa Francesco Ungaro z Pexels.

Kto wie, być może marsjańskie dno wyglądało niegdyś podobnie. Niestety, żadnych śladów pozostawionych przez jakiekolwiek organizmy żywe, jak do tej pory nie odnaleziono. Być może minęło zbyt dużo czasu od momentu, w którym wydały wydały swe ostatnie tchnienie, albo nigdy nie istniały. 

 

Źródło: Phys.org

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
7