Mars jest w tej chwili surową i zimną planetą. Skrajne temperatury na jego powierzchni są zdecydowanie niższe niż te występujące na naszej planecie, a otaczająca go cienka atmosfera składa się aż w 95% z dwutlenku węgla.

Różnice temperatur na Marsie są ogromne. Jest tak głównie za sprawą atmosfery, która jest około 100 razy cieńsza od ziemskiej i nie potrafi utrzymać otrzymywanej od Słońca energii cieplnej. Na naszej planecie, część energii otrzymywanej od gwiazdy, jest zatrzymywana przez grubą atmosferę. Na Czerwonej Planecie ucieka ona z powrotem w kosmos. Z tego względu średnia temperatura na powierzchni wynosi aż -60 stopni Celsjusza. Zimno. Temperatura spada jeszcze bardziej jeśli przyjrzymy się marsjańskim biegunom. Zimą w ich okolicach może być nawet -125 stopni Celsjusza.

Zdjęcie zmrożonego zbocza na Marsie zrobione w czasie trwania marjsańskiej wiosny za pomocą sondy MRO

Najprzyjemniejsze warunki na Marsie panują z pewnością latem w okolicach równika, kiedy to temperatura potrafi osiągnąć za dnia +20 stopni Celsjusza. W nocy jednak  spada ona poniżej -70 stopni Celsjusza. Gdy zapada zmrok, na marsjańskich skałach pojawia się mróz, który wraz z nastaniem dnia paruje. Zanim jednak wyparuje na danym obszarze całkowicie, panuje tam 100% wilgotność.

Podobnie jak na Ziemi, tak i na Marsie występują pory roku. Różnią się one od siebie długością, ze względu na wysoce ekscentryczną orbitę Marsa. Na jego północnej półkuli wiosna jest najdłuższą porą roku i trwa aż 7 miesięcy. Zarówno lato jak i jesień mają po 6 miesięcy, a zima jedynie 4.

Podczas marsjańskiego lata, lodowe czapy polarne, składające się głównie z suchego lodu, zmniejszają swoją powierzchnię i mogą nawet całkowicie zniknąć. Kiedy przychodzi zima, czapy ponownie się rozrastają, a pod warstwą suchego lodu może znajdować się woda w stanie ciekłym, mówią naukowcy.

Południowy biegun Marsa widziany przez sondę Mars Express 

Z pewnością czeka nas dużo pracy w celu zwiększenia średniej temperatury Marsa. Nikt jednak nie powiedział, że kolonizacja, a tym bardziej terraformacja będą łatwe. Jako ciekawostkę dodam również, iż badaczom udało się ustalić, że na Marsie występują opady śniegu, który zbudowany jest głównie z dwutlenku węgla, a rozmiary przeciętnego płatka są wielkości ludzkiej komórki krwi.

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

 

Źródło: Space.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
215