Japońskiej Agencji Kosmicznej udało się wylądować na powierzchni zawieszonego w przestrzeni kosmicznej, oddalonego od Ziemi o miliony kilometrów kamienia o średnicy 1 kilometra. Lądowanie łazików jest częścią misji sondy Hayabusa 2, której głównym celem jest dostarczenie próbek asteroidy na naszą planetę.

Łaziki zostały zaprojektowane w ramach programu MINERVA-II1. Ich zadaniem jest  poruszanie się wzdłuż powierzchni asteroidy za pomocą skoków, robienie zdjęć i zbieranie danych. Jeden z pierwszych odebranych obrazów jest strasznie nieostry, ponieważ robot wykonał go jeszcze w drodze do asteroidy.

Asteroida Ryugu jest ósmym ciałem niebieskim w historii, które zostało odwiedzone przez człowieka. Osobiście lub za pomocą robotów:

  1. Księżyc: liczne misje robotyczne oraz załogowy program Apollo
  2. Wenus: w 1982 roku, radziecka sonda Wenera 13 wylądowała na powierzchni planety i przesłała na Ziemię zdjęcia
  3. Mars: łaziki Sojourner, Spirit, Opportunity, Curiosity oraz różnego rodzaju sondy i lądowniki
  4. Asteroida Eros: kontrolowane lądowanie sondy NEAR Shoemaker na powierzchni asteroidy
  5. Tytan: lądownik Huygens wystrzelony na pokładzie sondy Cassini
  6. Asteroida Itokawa: lądowanie japońskiej sondy Hayabusa
  7. Kometa 67P/C-G: należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej lądownik Philae
  8. Asteroida Ryugu: łaziki wysłane w ramach misji sondy Hayabusa 2

W celu opuszczenia łazików na powierzchnię Ryugu, sonda Hayabusa 2 obniżyła się do wysokości 55 metrów ponad asteroidą. Po wypuszczeniu łazików. sonda wróciła na poprzednią orbitę, która znajduje się na 20 kilometrach ponad Ryugu.

To jednak nie wszystko, co Hayabusa 2 ma na swoim pokładzie. Na październik planowane jest wypuszczenie zaprojektowanego przez Niemiecką Agencję Kosmiczną lądownika MASCOT oraz kolejnego małego łazika w przyszłym roku. Sonda ma wiele innych zadań do wykonania podczas swojego pobytu w Ryugu – przede wszystkim zebrać próbkę prymitywnego świata, aby dostarczyć ją na Ziemię do analizy laboratoryjnej.

Sonda wyposażona została w impaktor, którego zadaniem będzie utworzenie małego krateru w asteroidzie Ryugu. Hayabusa 2 przeprowadzi obserwacje powstałego krateru i zbierze wyrzucone w przestrzeń kosmiczną fragmenty asteroidy, które zostaną w grudniu 2020 roku dostarczone na Ziemię.

 

Źródło: Space.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
1