Kalifornia planuje wystrzelić na orbitę okołoziemską satelitę monitorującego poziom zanieczyszczenia powietrza, w związku z postępującymi na Ziemi zmianami klimatu. Projekt odbywa się we współpracy z firmą Planet Labs, prywatnym przedsiębiorstwem zajmującym się obrazowaniem powierzchni naszej planety z przestrzeni kosmicznej.

Pierwsze plany wystrzelenia satelity przez Kalifornię zostały ujawnione w 2016 roku na spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej. Gubernator Jerry Brown przypomniał o planowanym przedsięwzięciu podczas szczytu w sprawie działań na rzecz klimatu na świecie, który odbył się w San Francisco. “W sytuacji, gdy nauka wciąż jest atakowana, a zagrożenie klimatyczne rośnie, wystrzeliwany jest nasz własny cholerny satelita”, tak wyraził się polityk.

Szczegóły techniczne satelity zostaną przedstawione wraz z rozwojem projektu. Powinniśmy się spodziewać, że urządzenie przybierze formę cubesata, na pokładzie którego znajdą się instrumenty badawcze przystosowane do wykrywania określonych gazów i cząstek stałych w atmosferze. Orbita satelity będzie najprawdopodobniej przechodzić ponad stanem Kalifornia, na osi północ – południe. Niewykluczone, że wystrzelonych zostanie więcej niż jeden satelita.

Fundusz Ochrony Środowiska (EDF) planuje wystrzelenie satelity o nazwie MethaneSAT oraz będzie współpracował z Kalifornią przy tworzeniu wspólnego partnerstwa na rzecz danych klimatycznych, aby zagwarantować, że dane z tych platform będą szeroko dostępne. Zarówno kwestia finansowania, jak i współpraca z innymi partnerami pozostają otwarte.

San Francisco widziane przez jednego z satelitów konstelacji. Źródło – Planet Labs.

Firma Planet Labs wystrzeliła w ostatnich latach setki małych satelitów na orbitę okołoziemską. Satelity tworzą wielką konstelację, która umożliwia nieustanne monitorowanie niemal każdego miejsca na kuli ziemskiej w czasie rzeczywistym. Do wystrzelenia kalifornijskiego satelity pozostało jeszcze dużo czasu, a sama misja z pewnością napotka kilka opóźnień, jak to w przemyśle kosmicznym bywa.

Oprócz tego, zachęcam wszystkich do zerknięcia na stronę Planet Labs. Znajdziemy tam wiele interaktywnych fotografii z orbity przedstawiających piękno naszej, nieustannie zmieniającej się planety. Link do strony tutaj.

 

Źródło: Techcrunch

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0