Pierwszy zbudowany przez NASA marsjański łazik posiadał zaledwie pięć kamer. Od tego czasu technologia poszła zdecydowanie do przodu i skutkiem tego będą aż 23 kamery na pokładzie nadchodzącego następcy Curiosity.

Mars Rover 2020 będzie posiadał więcej kamer niż jakikolwiek inny łazik zbudowany przez NASA lub inną agencję kosmiczną w historii. Dlaczego aż tyle? Między innymi do wykonywania bardzo szczegółowych panoram powierzchni Czerwonej Planety i obserwacji atmosfery. Zdecydowana ich większość będzie częścią innych przyrządów naukowych, które pozwolą nam na poznanie kolejnych tajemnic skrywanych przez Marsa. Poza tym, po raz pierwszy w historii umieszczona zostanie kamera wewnątrz łazika, która będzie zajmowała się obserwacją i analizą pobranych przez robota próbek.

Grafika przedstawiająca umieszczenie głównych kamer łazika Mars Rover 2020

Jim Bell z Uniwersytetu Arizona, który jest głównym projektantem kamery Mastcam-Z powiedział, że jest całkowicie poświęca się pracom nad ulepszoną wersją kamery Mastercam, która została umieszczona w łaziku Curiosity i pozwoliła na wykonanie zdjęć w wysokiej jakości.

Poprzednie łaziki, takie jak Spirit, Opportunity i Curiosity posiadały kamery zaprojektowane do planowania trasy (Navcam) i wykrywania zagrożeń (Hazcam), które potrafiły wykonywać czarno białe zdjęcia o rozdzielczości jednego megapiksela. Nadchodzący łazik będzie korzystał z nowych, ulepszonych kamer, które pozwolą mu na wykonywanie kolorowych zdjęć o rozdzielczości 20 megapikseli.

Start misji Mars Rover 2020 został zaplanowany na lipiec 2020 roku na pokładzie rakiety Atlas V. Celem misji będzie dokładna eksploracja i badanie Czerwonej Planety, co ma w przyszłości ułatwić funkcjonowanie pierwszym kolonizatorom na jej powierzchni. Dodatkowo łazik zajmie się poszukiwaniem śladów pozostawionych przez organizmy żywe i dowodów na zdecydowanie bardziej przyjazną przeszłość na Marsie, kiedy to na jego powierzchni stale znajdowała się woda w stanie ciekłym.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na wykopie.

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0