/Mars Rover 2020 będzie posiadał aż 23 kamery

Mars Rover 2020 będzie posiadał aż 23 kamery

Pierwszy zbudowany przez NASA marsjański łazik posiadał zaledwie pięć kamer. Od tego czasu technologia poszła zdecydowanie do przodu i skutkiem tego będą aż 23 kamery na pokładzie nadchodzącego następcy Curiosity.

Mars Rover 2020 będzie posiadał więcej kamer niż jakikolwiek inny łazik zbudowany przez NASA lub inną agencję kosmiczną w historii. Dlaczego aż tyle? Między innymi do wykonywania bardzo szczegółowych panoram powierzchni Czerwonej Planety i obserwacji atmosfery. Zdecydowana ich większość będzie częścią innych przyrządów naukowych, które pozwolą nam na poznanie kolejnych tajemnic skrywanych przez Marsa. Poza tym, po raz pierwszy w historii umieszczona zostanie kamera wewnątrz łazika, która będzie zajmowała się obserwacją i analizą pobranych przez robota próbek.

Grafika przedstawiająca umieszczenie głównych kamer łazika Mars Rover 2020

Jim Bell z Uniwersytetu Arizona, który jest głównym projektantem kamery Mastcam-Z powiedział, że jest całkowicie poświęca się pracom nad ulepszoną wersją kamery Mastercam, która została umieszczona w łaziku Curiosity i pozwoliła na wykonanie zdjęć w wysokiej jakości.

Poprzednie łaziki, takie jak Spirit, Opportunity i Curiosity posiadały kamery zaprojektowane do planowania trasy (Navcam) i wykrywania zagrożeń (Hazcam), które potrafiły wykonywać czarno białe zdjęcia o rozdzielczości jednego megapiksela. Nadchodzący łazik będzie korzystał z nowych, ulepszonych kamer, które pozwolą mu na wykonywanie kolorowych zdjęć o rozdzielczości 20 megapikseli.

Start misji Mars Rover 2020 został zaplanowany na lipiec 2020 roku na pokładzie rakiety Atlas V. Celem misji będzie dokładna eksploracja i badanie Czerwonej Planety, co ma w przyszłości ułatwić funkcjonowanie pierwszym kolonizatorom na jej powierzchni. Dodatkowo łazik zajmie się poszukiwaniem śladów pozostawionych przez organizmy żywe i dowodów na zdecydowanie bardziej przyjazną przeszłość na Marsie, kiedy to na jego powierzchni stale znajdowała się woda w stanie ciekłym.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na wykopie.

Udostępnij