NASA oznajmiła, że misja sondy Dawn została po raz drugi wydłużona. Sonda Dawn orbituje dookoła największego obiektu w pasie asteroid, karłowatej planety Ceres. W związku z przedłużeniem misji, Dawn zejdzie na orbitę niższą niż kiedykolwiek wcześniej i pozostanie na niej aż do czasu, gdy wykorzystywana do napędzania pojazdu hydrazyna się skończy.

Zespół naukowców pracuje w tej chwili nad jak najefektywniejszym przeprowadzeniem manewrów orbitalnych, które poskutkują umieszczeniem pojazdu kosmicznego na niższej orbicie niż dotychczasowa. Jeśli wszystko pójdzie z planem, to sonda Dawn znajdzie się zaledwie 200 km powyżej powierzchni Ceres czyli około 185 km niżej niż dotychczasowy rekord.

Obraz Ceres uzyskany za pomocą sondy Dawn

Głównym celem przedłużenia misji jest zebranie danych przez znajdujący się w pojeździe spektrometr promieniowania gamma i spektrometr neutronowy. Urządzenia zajmą się pomiarem poziomu promieniowania gamma i liczby neutronów. Badania te mają pomóc w dokładnym ustaleniu składu powierzchni Ceres i określeniu jak dużo lodu znajduje się pod powierzchnią tej karłowatej planety. Sonda wykona również serię zdjęć w świetle widzialnym, które odpowiedzą na pytania dotyczące budowy geologicznej Ceres oraz dokona mapowania powierzchni w świetle podczerwonym za pomocą spektrometru.

Wydłużenie misji pozwoli również na zbadanie Ceres w czasie gdy będzie ona znajdowała się w peryhelium, czyli w chwili największego zbliżenia do Słońca, co nastąpi w kwietniu 2018 roku. Bardzo możliwe, że uda się wtedy zarejestrować parowanie dużych pokładów lodu znajdujących się na jej powierzchni. To odkrycie mogłoby potwierdzić wcześniejsze przypuszczenia mówiące o tym, że Ceres posiada przejściową atmosferę. Jej pierwsze ślady zostały zauważone przez należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej Obserwatorium Herschela jeszcze przed osiągnięciem przez Dawn orbity Ceres i teraz pojawi się okazja na potwierdzenie lub obalenie tej hipotezy.

Materiał wideo przygotowany przez NASA JPL 

Sonda Dawn jest pierwszą sondą w historii, która orbitowała dookoła dwóch pozaziemskich ciał niebieskich. Od 2011 roku przez 14 miesięcy znajdowała się na orbicie asteroidy Westa, po czym została wysłana w kierunku Ceres, której orbitę osiągnęła w 2015 roku. Zakończenie misji jest przewidywane na drugą połowę 2018 roku. NASA nie planuje deorbitacji sondy po zakończeniu misji. Dawn ma pozostać na orbicie i wysyłać informacje tak długo na ile pozwolą jej baterie i nadajniki. Ciekawe co na to pasiarze. 

Jeśli chcesz być na bieżąco to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na wykopie.

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0