Ciemne smugi na powierzchni Marsa były uważane za ślady pozostawione przez płynącą pod powierzchnią wodę. Nowe badania wskazują, iż nie powstają one w wyniku obecności wody, lecz są pewnego rodzaju ziarnistymi przepływami piasku i pyłu, które osuwając się w dół tworzą ciemne pasma przypominające przesączającą się przez grunt wodę. Dalsze obserwacje tych wprowadzających w zakłopotanie, pojawiających się okresowo smug wskazują, że występują one tylko na zboczach wystarczająco stromych, aby suche drobiny mogły z nich “spływać” podobnie jak na powierzchniach aktywnych wydm.

Wyniki nowych badań zostały opublikowane w Nature Geoscience i argumentują przeciwko obecności wystarczającej ilości wody do rozwoju rozwoju mikrobowego życia w tych miejscach. Niemniej jednak, to w jaki sposób powstają te tajemnicze spływy piasku i ich stopniowy wzrost nie zostało do tej pory wyjaśnione. Autorzy publikacji sugerują, że udział w ich powstawaniu mogą mieć małe pokłady wody, których obecność została zasygnalizowana poprzez detekcję uwodnionych soli w niektórych miejscach powstawania ciemnych smug.

Nowe informacje z pewnością obudziły fascynacje i kontrowersje wokół odkrycia NASA z 2011 roku według którego owe ciemne smugi przypominające ślady pozostawione przez wodę pojawiają się i powiększają na marsjańskich zboczach podczas cieplejszych okresów i w raz z nadejściem marsjańskiej zimy znikają po czym pojawiają się następnego roku ponownie. Na Ziemi tylko przesączająca się przez grunt woda tak się zachowuje. Sposób formowania się ciemnych smug w suchym, marsjańskim środowisku pozostaje niewyjaśniony i jak widzimy nie musi być taki sam jak na naszej planecie.

Zdjęcie z 2011 roku przedstawiające ciemne smugi na powierzchni Marsa 

Naukowcy zastanawiali się, czy sezonowe smugi pojawiające się na marsjańskich zboczach mogą być dowodem na obecność ważnej z biologicznego punktu widzenia wody. Jednak dokładne określenie jej ilości w stanie ciekłym na powierzchni Czerwonej Planety może być trudne. Tłumaczenie powstania ciemnych smug jako osunięcia piasku i pyłu idealnie wpisuje się w nasze wcześniejsze rozumienie obecnego, marsjańskiego środowiska, wystawionego na działanie zimna, cienkiej atmosfery i brak płynącej wody. Raport z 2016 roku stawia również pod znakiem zapytania obecność wody pod powierzchnią Marsa w miejscach gdzie występują omawiane w artykule ciemne smugi. Woda w stanie ciekłym na obecnym Marsie może występować jedynie pod postacią śladowej ilości wilgoci, co nie jest środowiskiem sprzyjającym powstaniu życia pod postacią mikrobów.

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

Źródło: nasa.gov

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0