Pomiary prowadzone przez należące do NASA i NOAA sondy obserwujące naszą planetę, pomogły w ustaleniu, że dziura ozonowa nad Antarktydą jest obecnie najmniejszych rozmiarów od 1988 roku.

Według NASA, dziura ozonowa osiągnęła w tym roku swoją maksymalną wielkość 11 września, kiedy to jej rozmiary można było porównać do obszaru 2,5 raza większego od tego, na którym znajdują się Stany Zjednoczone, po czym jej rozmiar ulegał stałemu zmniejszeniu przez resztę września i październik. Zarówno naziemne stacje badawcze NOAA (Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery), jak i wykorzystywane przez agencję balony meteorologiczne  również potwierdziły, iż dziura ozonowa w swoim szczytowym momencie była najmniejsza od 1988 roku. NASA i NOAA przez cały rok wspólnie monitorują stale zmieniający się rozmiar dziury ozonowej.

Zmieniający się rozmiar dziury ozonowej na przestrzeni lat

Największy wpływ na mniejszy rozmiar dziury ozonowej w 2017 roku miał niestabilny i gorący wir znajdujący się nad Antarktydą. Wir ten to nic innego jak stratosferyczny układ niskiego ciśnienia, który obraca się ponad kontynentem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Układ niskiego ciśnienia zapobiegł powstaniu chmur w niższych partiach stratosfery, co z kolei zapobiegło powstaniu szkodliwych związków chloru i bromu, które mają negatywny wpływ na rozmiar dziury ozonowej. NASA dodała jednak, że taka sytuacja nie jest niczym nadzwyczajnym, a tym bardziej nie jest oznaką tego, że zmniejszanie się dziury ozonowej znacznie przyspieszyło. Jest to po prostu naturalna sytuacja, która występuje co jakiś czas. Dziura wciąż pokrywa obszar 20 milionów kilometrów kwadratowych.

Przygotowany przez NASA film z okazji tego wydarzenia 

Mimo to, naukowcy pozostają optymistyczni co do tego, w jaki sposób będzie zachowywać się dziura ozonowa w przyszłości. Według nich już w 2070 roku może ona powrócić do rozmiarów, jakie prezentowała w roku 1980. Odkąd dowiedzieliśmy się o tym, że jej rozmiar się stale powiększa, podjęte zostało mnóstwo kroków w celu spowolnienia i ostatecznie zatrzymania tego procesu poprzez zredukowanie produkcji substancji szkodliwych dla niej i wykorzystanie nowych, czystych, przyjaznych środowisku technologii.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie.

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
1