SpaceX planuje wybudować nową, wielką fabrykę w porcie w Los Angeles. To właśnie tam mają powstać statki kosmiczne, które zabiorą pierwszych ludzi na Marsa. Od pewnego czasu spekulowano nad miejscem, gdzie mogłaby owa fabryka powstać. Firma zdecydowała się ostatecznie na Kalifornię, mimo że starty rakiety mają odbywać się z Teksasu i Florydy.

Wybranie odpowiedniego miejsca pod budowę fabryki z pewnością nie było łatwym zadaniem. Wielkie rozmiary boostera BFR i statku BFS uniemożliwiają ich transport po drogach publicznych. Wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem byłoby postawienie fabryki w okolicy platformy startowej. Dzięki temu zniknąłby problem z przetransportowaniem gigantycznej rakiety. Jak widać, SpaceX postanowiło inaczej. Decyzja o budowie fabryki w Kalifornii może być podyktowana faktem, iż w Los Angeles znajduje się już jedna z fabryk SpaceX, gdzie powstają silniki, Falcony 9 i Heavy oraz pozostały sprzęt, który jest wykorzystywany do podróży w kosmos.

W jaki więc sposób odbywał się będzie transport BFR/BFS do Teksasu i na Florydę? Jedyną możliwością jest załadowanie rakiety na statek (dlatego fabryka powstaje w porcie) i przetransportowanie ją przez kanał Panamski. Taki transport z pewnością zajmie kilka tygodni, ale jak widać, nie powinno to stanowić większego problemu. Budowa fabryki ma zostać ukończona w drugiej połowie 2019 roku. To sugeruje z kolei, że pierwsze, testowe egzemplarze BFS i BFR powstają w innym miejscu. Możliwe, że są również mniejsze, co umożliwi ich ewentualny transport. Fakt, że wiemy, w którym miejscu powstaną rakiety mające zaprowadzić ludzkość na Czerwoną Planetę, jest niezwykle ekscytujący.

Kończąc temat nowej fabryki SpaceX, pragnę zadać czytelnikom pytanie. Planuję zmienić trochę profil strony i zrobić z niej pewnego rodzaju bloga, na którym będę dzielić się moimi przemyśleniami na temat przemysłu kosmicznego i tematami z nim związanymi. Od pewnego czasu piszę artykuły na stronie Głodni Wiedzy i takie rozwiązanie byłoby dużo wygodniejsze od obecnego. Dajcie znać w komentarzach, co o tym myślicie.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco to zapraszam do obserwowania mojego profilu na wykopie i fanpage

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
1