Opportunity wylądował na Marsie 25 stycznia 2004 roku, a jego misja była planowana na 90 ziemskich dni. Malutki robot zaskoczył wszystkich i po upływie prawie 14 lat wciąż pozostaje w niezłej kondycji. Przez ten czas zdołał pokonać odległość około 50 kilometrów. Krótko mówiąc, Opportunity bada Czerwoną Planetę już 50 razy dłużej, niż to pierwotnie planowano.

NASA poinformowała ostatnio, że łazik przetrwał ósmą z kolei marsjańską zimę. Według naukowców panele słoneczne zasilające pojazd są czyste, a sam łazik będzie dobrze przygotowany na nadchodzący sezon występowania burz pyłowych. Oznacza to, że 25 stycznia 2018 roku, Opportunity będzie mógł świętować czternastą rocznicę lądowania na Marsie.

Rok na Czerwonej Planecie trwa dłużej niż na Ziemi. Wynosi on bowiem 686,971 ziemskich dni lub 1,88 ziemskiego roku. W związku z tym, iż oś obrotu Marsa jest nachylona względem płaszczyzny orbity pod kątem nieco większym niż 25 stopni (oś obrotu Ziemi jest nachylona pod kątem 23 stopni), podobnie jak na naszej planecie występują tam pory roku, których długość jest dwa razy dłuższa niż na Ziemi. Oczywiście są one również dużo zimniejsze. Średnia roczna temperatura na Marsie wynosi około -63 stopnie Celsjusza. Początkowo przewidywano, że Opportunity nie przetrwa nawet jednej zimy na Marsie. Obecnie łazik znajduje się na wewnętrznym zboczu krateru Endeavour, gdzie panowały wystarczające warunki do tego, aby umożliwić mu przetrwanie.

Odpowiednie umiejscowienie było niezbędnie z tego względu, iż produkcja energii elektrycznej w łaziku oparta jest na panelach słonecznych, które podczas zimy otrzymują zdecydowanie mniejszą ilość promieni świetlnych. Jesienią i zimą Opportunity pozostaje z tego powodu mniej aktywny i dopiero wiosną i latem prowadzi badania Czerwonej Planety na pełną skalę.

Drugim czynnikiem, który ma wpływ na działanie łazika, jest ilość pyłu w atmosferze i jego obecność na panelach słonecznych, co może znacznie ograniczyć lub całkowicie uniemożliwić dostęp do energii elektrycznej. Wiatr może wznosić drobiny pyłu i przysłaniać Słońce, lecz z drugiej strony to właśnie podmuchy wiatru są odpowiedzialne za oczyszczanie paneli słonecznych z pyłu. W czasie trwania marsjańskiej jesieni i zimy na południowej półkuli, niebo pozostaje przejrzyste przez większość czasu.

Mars widziany oczami łazika przez ostatnie 5 lat 

Wiosna i lato to pory roku, podczas których burze pyłowe są na południu najczęstsze, aczkolwiek nie występują one każdego roku. W 2007 roku, w wyniku powstania burzy pyłowej w obszarze działalności łazików Opportunity i Spirit, wdrożone zostały specjalne protokoły ograniczające zużycie energii i ilość wykonywanych prac.

Wraz z przetrwaniem ósmej zimy z kolei możemy oczekiwać, że ten wytrzymały łazik w dalszym ciągu będzie badał Czerwoną Planetę i dostarczał nam nowych informacji na temat jej przeszłości, w której Mars być może był zieloną, tętniącą życiem planetą. Informacje zbierane przez Opportunity jak i inne łaziki są niezbędne do przygotowania załogowej misji na Marsa. Kto wie, może Elon zabierze go z powrotem na Ziemię?

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

Źródło: universetoday.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0