Wystrzelony w kwietniu kosmiczny teleskop TESS, następca kosmicznego teleskopu Keplera, odkrył dwie kandydatki na planety. Jeśli analiza danych potwierdzi istnienie planet, będą to pierwsze obiekty wykryte przez nowy teleskop, którego zadaniem jest poszukiwanie egzoplanet podobnych do Ziemi.

Kosmiczny teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) poszukuje planet pozasłonecznych przy wykorzystaniu metody tranzytu. Tranzyt oznacza przejście ciała niebieskiego przez tarczę innego ciała niebieskiego. Gdy planeta przesłania częściowo gwiazdę, można ją wykryć analizując nieznaczne osłabienie jasności tej gwiazdy. Misja potrwa około dwóch lat, w tym czasie zostanie przebadanych około 500 tys. gwiazd. Naukowcy spodziewają się odnaleźć ok. 300 planet typu ziemskiego.

Pierwszą kandydatką na planetę jest superziemia (planeta o masie większej od masy Ziemi), która krąży dookoła gwiazdy pi Mensae. Planeta okrąża gwiazdę w ciągu 6,3 dnia i znajduje się około 60 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazda pi Mensae jest żółtym podolbrzymem. Jej wiek szacuje się na 7,5 miliarda lat i jest widoczna gołym okiem w gwiazdozbiorze Góry Stołowej.

Druga kandydatka na planetę jest nieco większa od Ziemi i orbituje gwiazdę LHS 3844, która jest czerwonym karłem oddalonym 49 lat świetlnych od naszej planety. Pełne okrążenie gwiazdy zajmuje planecie tylko 11 godzin. Obiekt jest najprawdopodobniej “gorącą Ziemią”.

Oprócz tego, NASA opublikowała pierwsze, wykonane przez kosmiczny teleskop TESS zdjęcia. Przedstawiają one Mały i Duży Obłok Magellana oraz gromadę kulistą NGC 104.

TESS został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 18 kwietnia 2018 roku na pokładzie rakiety Falcon 9. Teleskop trafił początkowo na wysoką eliptyczną orbitę okołoziemską skąd następnie o własnych siłach (przy pomocy dodatkowego silnika) i przy pomocy asysty grawitacyjnej Księżyca dostał się na docelową orbitę okołoziemską będącej w rezonansie z Księżycem 2:1. Wymiary orbity wynoszą 108 000 × 373 000 km. Pełny zapis startu kosmicznego teleskopu TESS można obejrzeć poniżej.

 

 

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
4