Firma Blue Origin poinformowała za pomocą mediów społecznościowych o pierwszym udanym odpaleniu napędzanego metanem silnika BE-4. To kolejny krok firmy w kierunku zbudowania ich pierwszej rakiety klasy orbitalnej.

Napędzany mieszanką metanu z ciekłym tlenem, silnik BE-4 zostanie wykorzystany w produkcji przynajmniej dwóch rakiet. Pierwsza z nich to należąca do firmy Jeffa ̶W̶h̶o̶?̶ Bezosa rakieta New Glenn, której debiutancki start został zaplanowany na 2019 lub 2020 rok. Jej pierwszy stopień będzie korzystał z 7 silników BE-4, zaś drugi z jednego w wersji przystosowanej do działania w próżni. Możliwości udźwigu rakiety na niską orbitę okołoziemską zamykają się w granicach 45 ton i 13 ton na orbitę geostacjonarną transferową. Warto również zauważyć, że podobnie jak w przypadku rakiet Falcon 9, będzie ona częściowo wielokrotnego użytku. Pierwszy stopień rakiety New Glenn ma po wykonaniu swojego zadania docelowo lądować na pokładzie statku trochę większym od autonomicznej barki Of Course I Still Love You wykorzystywanej przez SpaceX. O planach odzysku pozostałych części rakiety na tę chwilę nic nie wiadomo.

Symulacja startu i lądowania rakiety New Glenn

Drugą rakietą, która ma korzystać z silnika BE-4 jest planowana przez ULA rakieta Vulcan, następca już przestarzałego Atlasa V. Vulcan ma w korzystać z dwóch silników BE-4 w swoim pierwszym stopniu, który dodatkowo będzie napędzany dopalaczami na paliwo stałe umieszczonymi po bokach rakiety. W drugim stopniu wykorzystany ma zostać sprawdzony w boju Centaur, który z powodzeniem służy lotom kosmicznym już od 1962 roku. Ostateczna decyzja o wykorzystaniu przez rakietę Vulcan silników BE-4 nie została jednak jeszcze podjęta. Konkurentem dla silnika Blue Origin jest silnik AR-1 produkowany przez firmę Aerojet Rocketdyne i w przeciwieństwie do BE-4 jest napędzany mieszkanką RP-1/LOX.

Wizualizacja rakiety Vulcan

Firma Blue Origin rozwija się prężniej z miesiąca na miesiąc. Niedawno mogliśmy ujrzeć zdjęcie przedstawiające jej fabrykę powstającą na Cape Canaveral, której budowa przynajmniej z zewnątrz wydaje się być na ukończeniu. W przyszłości to właśnie tam będzie miała miejsce produkcja rakiet New Glenn, których starty będą odbywały się z jednej lub wielu platform startowych na Florydzie. Pierwsze kontrakty z takimi firmami jak OneWeb czy Eutelsat na dostarczenie satelitów w przestrzeń kosmiczną zostały już podpisane.

Na ten rok zaplanowany został również bezzałogowy start suborbitalnej rakiety New Shepard. Dokładna data startu nie została jeszcze podana. Gdy zostanie ona udostępniona publicznie to postaram się o tym poinformować.

Jeśli chcesz być na bieżąco to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na wykopie.

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0