Na powierzchni Trytona, największego księżyca Neptuna, zaobserwowane zostało przemieszczanie się szronu z południowej, w kierunku północnej półkuli ciała niebieskiego. Zachodzący proces związany jest z występowaniem pór roku na tym, z pewnych względów nietypowym, świecie.

Pierwsze ślady szronu na powierzchni Trytona zostały odkryte przez sondę Voyager 2 w 1989 roku. Wiemy, że powstaje on wyniku ogrzewania przez Słońce i sublimacji materiału lotnego. Nowe obserwacje pomagają rzucić światło na to, w jaki sposób rozkład szronu na powierzchni Trytona zmienia się w ciągu roku, który trwa 84 lata.

Naukowcy wykazali że szron nieustannie kumuluje się na Trytonie. Potwierdzone zostały również wcześniejsze obserwacje Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, które sugerowały, że gromadzenie się szronu prowadzi do powolnego rozjaśnianie się obszarów księżyca w czasie. Zdając sobie sprawę z dokładnych przyczyn i skutków sezonowych wahań temperatury na księżycu, naukowcy mają nadzieję stworzyć dokładne modele komputerowe. Mogłyby one pomóc w dokładnej analizie rozkładu szron nie tylko na Trytonie, ale innych ciałach niebieskich.

Tryton jest dość tajemniczym miejscem. Nie wiemy o nim zbyt wiele głównie dlatego, że krąży dość daleko od Słońca, co utrudnia jego obserwacje. Jedyną misją, która dokonała bliskiego przelotu obok księżyca pozostaje Voyager 2. Podczas “fly-by”, na powierzchni Trytona zaobserwowany został kriowulkanizm, co jeszcze bardziej rozbudza wyobraźnię i nasuwa ważne pytanie. KIEDY WYŚLEMY SONDĘ DO UKŁADU NEPTUNA?

Jako ciekawostkę dodam, że Tryton jest jedynym dużym księżycem w Układzie Słonecznym, który porusza się ruchem wstecznym wokół planety. Oznacza to, że księżyc został przechwycony przez pole grawitacyjne Neptuna, najprawdopodobniej z pasa Kuipera. Tryton nieustannie zbliża się do gazowego giganta i za 1,4 do 3,6 miliarda lat zderzy się z planetą bądź rozpadnie się na niewielkie fragmenty tworząc piękny system pierścieni.

 

Źródło: Astronomy.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
2