Firma Rocket Lab poinformowała, że podczas drugiego lotu rakiety Electron, który został zakończony sukcesem, w przestrzeń kosmiczną dostarczona została sztuczna gwiazda “Humanity Star”, która widoczna jest na niebie nawet za dnia i ma nam przypominać o naszym miejscu we Wszechświecie. Cała akcja została przeprowadzona w tajemnicy przed ludzkością i poinformowano o niej dopiero po zakończeniu misji.

Humanity Star to wysoka na metr sfera geodezyjna z włókna węglowego, składająca się z 65 odblaskowych paneli. Wiruje w przestrzeni kosmicznej i odbija światło słoneczne w kierunku naszej planety, co prowadzi do powstania efektu migotania. Rocket Lab twierdzi, że jest to najjaśniejszy obiekt na nocnym niebie, przypominający coś w rodzaju kuli dyskotekowej i spadającej gwiazdy, orbitujący Ziemię co 90 minut. Jeśli macie ochotę śledzić Humanity Star i zobaczyć ją na własne oczy, to polecam skorzystanie ze specjalnej zaprojektowanej do tego strony internetowej, do której link znajdziecie tutaj.

Koncepcja Humanity Star została zainspirowana fenomenem flar Iridium, które możemy obserwować na nocnym niebie. Satelity Iridium starej generacji, która jest wycofywana, posiadają trzy anteny, które prawie bez strat odbijają  światło słoneczne w kierunku naszej planety. Podczas przelotu, satelita Iridium może utworzyć na niebie silny, kilkusekundowy błysk (flarę), która jest widoczna gołym okiem z powierzchni naszej planety.

Humanity Star będzie orbitować dookoła Ziemi przez około 9 miesięcy. Następnie spłonie ona w atmosferze ziemskiej i nie pozostawi po sobie żadnych śmieci w przestrzeni kosmicznej. Firma zastanawia się nad kolejnymi wersjami Humanity Star, które mogłyby zostać wyniesione w przestrzeń kosmiczną w przyszłości.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

Źródło: thehumanitystar.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
4