Dzięki uprzejmości wydawnictwa Agora, w moje ręce trafił przedpremierowy egzemplarz książki — reportażu, opowiadającego o kulisach pierwszego i jak do tej pory jedynego w historii lotu Polaka w przestrzeń kosmiczną.

Reportaż Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego przedstawia nam znacznie więcej niż samą postać Mirosława Hermaszewskiego. Książka zabiera nas w wypełnioną ciekawostkami i dużą dawką wiedzy podróż, która rozpoczyna się w Gwiezdnym Miasteczku — rosyjskim centrum szkolenia kosmonautów. Reportaż szczegółowo opisuje historię rywalizacji pomiędzy polskimi kandydatami na kosmonautów oraz przebieg trwającej kilka lat nauki. Zacięta walka o miejsce w kapsule Sojuz sprawiła, że do dziś pojawiają się głosy poddające w wątpliwość ostateczny wybór, którym okazał się być Hermaszewski. Wszyscy eksperci zgodnie przyznają, że Jankowski nie ustępował Hermaszewskiemu w niczym — obaj byli tak samo świetnie przygotowani do lotu w kosmos. Niemal do samego końca nikt nie wiedział, który z nich odbędzie podróż na stację kosmiczną Salut 6.

“Cena Nieważkości — Kulisy Lotu Polaka w Kosmos”

”Cena Nieważkości” omawia całą historię lotów kosmicznych, która rozpoczęła się od opracowań twórcy modelu teorii ruchu i budowy rakiety kosmicznej, Konstantego Ciołkowskiego — rosyjskiego uczonego polskiego pochodzenia. Zgłębia kulisy oraz historię Jurija Gagarina, symbolu komunizmu, który jako pierwszy odbył lot w przestrzeń kosmiczną.

Nie znam drugiego doznania, które tak trudno byłoby wyjaśnić. Uczucie nie jest miłe. Statek osiąga orbitę, a jakaś siła przewraca człowieka, głowa leci na dół o sto stopni, i już zostawia w tym położeniu. Plątanina myśli, dezorientacja. Co się dzieje? Jak wrócić do dawnej pozycji? To trudne, bo głowa jest ciężka, jakby ktoś w nią nalał ołowiu, a reszta ciała lekka jak piórko. Wrażenie, jakby się wisiało głową w dół. Wnętrzności się przewracają, w przełyku czuć kłębek, który podchodzi do gardła. Ciało nie chce słuchać, ręce i nogi odmawiają posłuszeństwa. Trzeba zachować spokój, ruchy muszą być harmonijne, od fotela i burt statku należy się odpychać delikatnie. Oddychać głęboko, nie myśleć o wymiotach. Nie tak prosto, minimalne ruchy mięśni rąk i nóg sprawiają, że kosmonautą potrafi zakręcić jak wiertłem. Ciało wciąż gdzieś zawraca, nie chce słuchać. Można się też poczuć jak balonik, który ktoś wciąż podbija to w jedną, to w drugą stronę. Trzeba się zmusić do zignorowania nieważkości, nie przejmować się nią, nie wydziwiać. Spokój, kontrola nad ciałem, bo inaczej będzie kłopot! Jurij Gagarin

Podbojem przestrzeni kosmicznej nie zajmowali się sami Rosjanie, o czym nie zapomnieli autorzy reportażu. Na krótką chwilę przenosimy się do nazistowskich Niemiec, skąd pochodził konstruktor rakiet V2 i przyszłej rakiety księżycowej Saturn V, Wernher von Braun. Stany Zjednoczone to potężny teatr działań kosmicznych, który również nie mógł zostać pominięty. W końcu to oni ostatecznie wygrali wyścig kosmiczny, zwieńczony lądowaniem człowieka na Księżycu.

Podczas gdy polscy kandydaci na kosmonautów przygotowywali się do lotu w kosmos, w naszym kraju swój rozkwit przeżywał komunizm. Poznajemy jego wpływ na społeczeństwo i polityków z naciskiem na karierę Edwarda Gierka, któremu poświęcona została spora część tekstu.

Jeden z ostatnich rozdziałów, zatytułowany „My jeszcze w kosmosie tak naprawdę nie byliśmy!” został poświęcony przyszłości eksploracji przestrzeni kosmicznej, w tym kolonizacji Czerwonej Planety. Mars jest naturalnym, kolejnym celem po lądowaniu człowieka na Księżycu w ramach programu Apollo. Zwrócona została również uwaga nie tylko na kwestie technologiczne, ale i psychologiczne takiego przedsięwzięcia. Autorzy odwołują się tutaj do polskiej misji badawczej na Antarktydzie i badań przeprowadzonych przez psychologa Jana Terlaka z Instytutu Medycyny Lotniczej.

Książka „Cena Nieważkości — Kulisy Lotu Polaka w Kosmos” przypadnie do gustu każdemu interesującemu się załogową eksploracją kosmosu oraz historią komunistycznej Polski. Proces wyboru pierwszego Polaka do lotu w kosmos oraz nieustannie rozgrywające się w tle wydarzenia polityczne potrafią wciągnąć, dzięki czemu książkę można spokojnie przeczytać w ciągu dwóch wieczorów.

 

Książka jest możliwa do kupienia w sklepie internetowym kulturalnysklep.pl 

 

Wspieraj!

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0