Wczoraj o godzinie 22:30, Falcon 9 wystartował z platformy startowej SLC-40, która znajduje się na Cape Canaveral na Florydzie. Na pokładzie rakiety znalazła się kapsuła zaopatrzeniowa Dragon. Start został przeprowadzony w ramach misji CRS-14, której celem jest dostarczenie towarów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zarówno pierwszy stopień rakiety, jak i kapsuła Dragon zostały wykorzystane w misjach kosmicznych w przeszłości.

Jak SpaceX zdążyło nas ostatnio przyzwyczaić, podczas wczorajszej misji nie zostało przeprowadzone lądowanie pierwszego stopnia rakiety. Wszystko ze względu na to, że w ostatnich misjach firma wykorzystuje przetestowane w locie egzemplarze Falcona 9 w wersji Block 3 i 4, które nie nadają się do kolejnych lotów lub ich przygotowanie do kolejnego startu jest mało opłacalne. W kwietniu powinna zadebiutować ostateczna iteracja rakiety Falcon, czyli Block 5. Szybka, sprawna i całkowita – nie wliczając drugiego stopnia – wielokrotność użytku, to cechy, którymi ma się charakteryzować.

Nagranie przedstawiające przebieg misji CRS-14

Na pokładzie Dragona, oprócz niezbędnego zaopatrzenia dla astronautów, znalazło się wiele eksperymentów naukowych, o których więcej przeczytacie w artykule tutaj. Dokowanie kapsuły do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostało zaplanowane na 4 kwietnia o godzinie 13:00 czasu polskiego i będzie transmitowane w linku dostępnym tutaj.

Mimo, że podczas misji nie dane nam było oglądać pięknego lądowania, sam start i lot również wyglądały spektakularnie

Następną misją w manifeście startowym SpaceX jest start Falcona 9 sondą kosmiczna TESS, która jako następca Keplera zajmie się jeszcze dokładniejszym poszukiwaniem egzoplanet. Start misji jest obecnie zaplanowany na 17 kwietnia o 00:32 czasu polskiego.

 

Źródło: SpaceX.com.pl

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0