Dokładnie siedem lat temu, kapsuła zaopatrzeniowa Dragon 1 została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną gdzie dwa razy okrążyła Ziemię po czym opadła na spadochronach do oceanu. Tym samym stała się pierwszym prywatnym pojazdem w historii, który powrócił z przestrzeni kosmicznej.

Kapsuła Dragon 1 jest obecnie wykorzystywana przez firmę SpaceX do dostarczania zapasów, eksperymentów i urządzeń na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach kontraktu otrzymanego od NASA. Pojazd umożliwia również transport wybranych przez agencję rzeczy z powrotem na naszą planetę. Jako ciekawostkę dodam również, że czasami zdarza się, iż na pokładzie statku znajdują się myszy (Myszonauci), które są wykorzystywane w różnych badaniach przeprowadzanych na ISS.

Dragon 1 jest produkowany przez firmę SpaceX więc nie mogło być inaczej i kapsuła jest wielokrotnego użytku. Na przyszły wtorek zaplanowany został start misji CRS-13 w ramach której używana kapsuła Dragon zostanie wyniesiona na Międzynarodową Stację Kosmiczną za pomocą Falcona 9, którego pierwszy stopień wziął uprzednio udział w misji CRS-11 w sierpniu tego roku. Jest to oczywiście kolejny krok firmy w kierunku stworzenia pojazdu kosmicznego w pełni wielokrotnego użytku, co ma zmniejszyć koszta dostępu do przestrzeni kosmicznej i umożliwić jej eksplorację na pełną skalę. To z kolei doprowadzić ma do kolonizacji Marsa, która jest nadrzędnym celem SpaceX.

Nagranie z misji CRS-11

Już w kwietniu przyszłego roku powinniśmy ujrzeć w akcji załogową wersję kapsuły czyli Dragon 2. Pozwoli ona na dostarczenie do 7 osób na ISS i loty załogowe poza niską orbitę okołoziemską. Początkowo planowano aby jej lądowanie również odbywało się za pomocą silników na lądzie. Podobnie jak w przypadku rakiet Falcon 9. Pomysł został jednak porzucony ze względu na zbyt wysoki stopień skomplikowania. Tak czy inaczej, Dragon 2 otworzy przed SpaceX drogę do załogowej eksploracji kosmosu.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0