O mnie

Zajmuję się popularyzacją sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych. Prowadzę Kosmiczną Propagandę oraz piszę artykuły na wielu innych stronach.

Skaliste planety w układzie Alfa Centauri

Astronomowie z Uniwersytetu Yale poinformowali, że przyjrzeli się na nowo naszemu najbliższemu systemowi gwiezdnemu i znaleźli nowe sposoby na zawężenie poszukiwań planet przyjaznych życiu. Według badaczy, w układzie Alfa Centauri mogą znajdować się małe, podobne do Ziemi planety, które pozostają jak do tej pory niezauważone. Przeprowadzone badania wykluczyły istnienie w systemie większej liczby dużych planet, których obecność była sugerowana we wcześniejszych modelach.

Układ Alfa Centauri jest najbliższym naszemu Słońcu układem gwiezdnym. Jest on oddalony o około 4.2 lata świetlne i składa się z aż trzech gwiazd jakimi są Alfa Centauri A, Alfa Centauri B i Proxima Centauri. W zeszłym roku udało się odkryć na orbicie Proximy Centauri planetę podobną do Ziemi choć warunki na niej panujące są dużo surowsze od tych na naszej planecie. Od tych na Marsie też. Piszę to zanim ktoś się rozpędzi i skomentuje, że powinniśmy polecieć tam zamiast brać się za kolonizację Czerwonej Planety.

Nasze najbliższe, gwiezdne sąsiedztwo 

Nowe badania zostały oparte na lepszych, dużo dokładniejszych obserwacjach przeprowadzonych przez różnego rodzaju instrumenty spektrograficzne zlokalizowane w obserwatoriach na całym świecie. Naukowcy stworzyli dodatkowo specjalny system, który na podstawie analizy zebranych danych spektrograficznych stwierdził, że jeśli w układzie Alfa Centauri, a dokładniej w strefie przyjaznej życiu, znajdowałaby się mała, skalista planeta, to przy obecnych możliwościach technologicznych w większości przypadków nie bylibyśmy w stanie jej wykryć.

Wyniki nowych badań sugerują, że dookoła Alpha Centauri A może orbitować wiele planet o masach mniejszych niż 50 mas Ziemi. W przypadku Alpha Centauri B są to planety o masach mniejszych niż 8 mas Ziemi, a Proximę Centauri mogą okrążać planety o masach o ponad połowę mniejszych od masy naszej planety. Ponadto badania wyeliminowały obecność planet o dużych rozmiarach. Astronomowie mają nadzieję, że uzyskane informacje pomogą w wykryciu pozostałych, nieuchwytnych planet w układzie Alfa Centauri.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

Źródło: earthsky.org