Najlepszym miejscem do zbudowania pierwszej bazy na Księżycu byłaby głęboka jaskinia. Uchroniłaby ona ludzi między innymi przed niebezpiecznym promieniowaniem, którego duża dawka mogłaby być szkodliwa lub nawet śmiertelna dla zdrowia. Wygląda na to, że powinniśmy się teraz przestać tym martwić. Ogromna jaskinia z pokładami wody na powierzchni Księżyca została odkryta.

Naukowcy potwierdzili, że nowo odkryta lokalizacja, znajdująca się w regionie Marius Hills,  jest prawdopodobnie pozostałością po jaskini lawowej, bardzo podobną do tych występujących na naszej planecie. Jaskinia powstała 3,5 miliarda lat temu, ma około 500 kilometrów długości, 50 metrów szerokości i głębokości. Znalazłoby się tam więc wystarczająco dużo miejsca dla potencjalnej, przyszłej bazy.

Zdjęcie wykonane przez sondę Kaguya

Odkrycie zostało dokonane za pomocą należącej do Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) sondy Kaguya. Jej głównym zadaniem jest przeprowadzanie badań mających na celu ustalenie przebiegu ewolucji Księżyca jak i również ocena możliwości wykorzystania srebrnego globu przez ludzkość w przyszłości. Koszt całej misji wyniósł około 480 milionów dolarów i możemy przyznać, że było warto.

Jeśli chcesz być na bieżąco to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na wykopie.

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0