Zanim znajdująca się w nim woda wyparowała, objętość znajdującej się w nim wody była 10 razy większa od objętości wody znajdującej się w Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej.

Przy pomocy należącej do NASA sondy Mars Reconnaissance Orbiter, która orbituje nad powierzchnią czerwonej planety, udało się dokonać zaskakującego odkrycia. Sonda zaobserwowała ślady pozostawione przez starożytne marsjańskie jezioro, w którym znajdowało się 10 razy więcej wody niż we wszystkich jeziorach należących do Wielkich Jezior razem wziętych. Istnieje prawdopodobieństwo, że miliardy lat temu, miejsce to było świadkiem powstania życia i jego ewolucji na Marsie. Może również ułatwić nam zrozumienie w jaki sposób powstało życie na naszej planecie.

Poniższy obrazek przedstawia prawdopodobny wygląd ekosystemu:

Wielkie marsjańskie jezioro znajdowało się w miejscu określanym dzisiaj jako kotlina Eridania. Jak się okazało, pod jej powierzchnią znajdują się ogromne złoża minerałów, które zostały zaobserwowane za pomocą MRO. Następne badania zasugerowały, że powstały one dzięki obecności podwodnej aktywności wulkanicznej. Wraz z upływem miliardów lat wulkany wygasły, a woda wyparowała pozostawiając po sobie jedynie wspomniane wyżej minerały.

Całość sprawia, że region Eridania jest zdecydowanie jednym z ciekawszych miejsc do poszukiwania śladów życia na Marsie. Jeśli w przyszłości znajdziemy w tym miejscu jakieś życie lub przynajmniej jego pozostałości, to dzięki odkryciu dowiemy się dużo więcej na temat powstania życia nie tylko na czerwonej planecie, ale również na Ziemi. W przypadku w którym nigdy nie znajdziemy śladów życia na Marsie, region Eridania wciąż powie nam dużo w jaki sposób życie pojawiło się na naszej planecie. Aktywność wulkaniczna połączona z wodą to z pewnością miejsce sprzyjające powstaniu życia. Możemy być pewni, że prędzej czy później wyląduje tam jakaś misja. Miejmy nadzieję, że załogowa.

 

Jeśli nie chcecie przegapić żadnego artykułu to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na wykopie.

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0