Początkowe plany SpaceX zakładały, że zarówno pierwszy stopień rakiety, jak i drugi będą wielokrotnie wykorzystywane. Jak sami widzimy, lądowania boostera Falcona 9 są już rutyną, tak jak ich ponowne starty. Wydawać by się mogło, że firma porzuciła plany odzysku drugiego stopnia, ale nic z tych rzeczy. Elon Musk właśnie podzielił się na Twitterze informacją, że spróbują sprowadzić go na Ziemię przy pomocy wielkiego imprezowego balona, cokolwiek to znaczy.

Kilka miesięcy temu pojawiły się pierwsze sygnały, że SpaceX jednak spróbuje odzyskać drugi stopień rakiety, który w normalnym przypadku ulega spaleniu w atmosferze, albo pozostaje na orbicie okołoziemskiej. Elon Musk sugerował wtedy, iż taka próba odbyłaby się najprawdopodobniej podczas startu Falcona Heavy, który to jest dużo potężniejszą rakietą niż Falcon 9 i najzwyczajniej pozwoliłby na pozostawienie w drugim stopniu paliwa niezbędnego do deorbitacji i choć częściowo kontrolowanego sprowadzenia członu rakiety na Ziemię. Dokładnych informacji, w jaki sposób cała operacja miałaby zostać przeprowadzona, nie udostępniono. Dziś dowiedzieliśmy się, że do wytrącenia prędkości orbitalnej i sprowadzenia drugiego stopnia ma zostać wykorzystany wielki balon, a dokładniej mówiąc – imprezowy balon, jak napisał Musk. Nie wiem dokładnie, co miał na myśli pisząc “imprezowy”, ale znając jego pomysły i poprzednie plany sądzę, iż naprawdę będzie w pewien sposób imprezowy.

Możemy się domyślać, że balon zostanie wypełniony w jakiś sposób helem i jego ogromne rozmiary spowolnią drugi stopień i w efekcie doprowadzą do deorbitacji, a następnie delikatnego dostarczenia na powierzchnię. Kto wie, może spróbują go złapać w tą wielką sieć do chwytania osłon aerodynamicznych ładunku? Na więcej szczegółów przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać, ale postaram się o nich poinformować.

EDYCJA

Elon podzielił się kilkoma nowymi informacjami. Jak dodaje, SpaceX podczas misji przeprowadza dodatkowe odpalenie silnika w celu spowolnienia drugiego stopnia i wprwadzenia go w atmosferę (to był powszechnie znany fakt). Co więcej, aby go odzyskać należy sprowadzić go bliżej lądu i potrzebny będzie jakiś konkretny cel, którym zostanie najprawdopodobniej statek z wielką siecią do chwytania.

 

Źródło: Twitter

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
2