Jak informuje portal Electrek.co, SpaceX we współpracy z Teslą może pracować nad marsjańskim łazikiem. Wszystko za sprawą tajemniczych tweetów Elona, który dwa miesiące temu poinformował, że buduje “cyborg dragona”. Wczoraj, również za pośrednictwem Twittera oznajmił, że “Cyborg Dragon Tesla” jest praktycznie gotowy. Niestety, CEO SpaceX nie zdradził więcej informacji na temat tego projektu.

Nie ulega jakiejkolwiek wątpliwości, że ludzie będą musieli poruszać się na Marsie za pomocą jakichś pojazdów. Bezdyskusyjne jest również to, że będą one napędzane energią elektryczną. Nie trudno więc się domyślić, że powstaną we współpracy z Teslą. Współpracę firm Elona Muska można spotkać w wielu miejscach. Dla przykładu, Tesla zajmie się produkcją elektrycznych pojazdów do systemu transportu firmy The Boring Company, a rakietowa technologia SpaceX wykorzystana zostanie w Tesli Roadster 2.

Smaku dodaje również fakt, że tweet, na który odpowiedział Elon Musk przedstawia Teslę Model S stylizowaną na samochód z filmu “Mad Max”.

Czy sama nazwa “Cyborg Dragon Tesla” coś nam mówi? Załogowe oraz towarowe kapsuły Dragon od SpaceX dostarczają na Międzynarodową Stację Kosmiczną zapasy, badania i wkrótce zaczną dostarczać ludzi. Firma początkowo planowała, aby zmodyfikowana kapsuła Dragon została wystrzelona na powierzchnię Czerwonej Planety, w celu przetestowania technologii i przygotowania się przed dużo bardziej skomplikowanymi misjami. Temat został ostatecznie porzucony, a SpaceX skupiło się na rozwoju Big Falcon Rocket i Big Falcon Spaceship, które to mają dostarczyć pierwszych ludzi na Marsa. Obecnie planuje się, aby pierwsze, wyładowane wyłącznie sprzętem statki wylądowały na Marsie dwa lata przed przylotem ludzi. Wtedy też przetestowana zostanie technologia, co pierwotnie planowano zrobić za pomocą kapsuły Dragon.

Być może “Cyborg Dragon Tesla” to pewnego rodzaju połączenie kapsuły Dragon i Tesli? Dostarczenie na Marsa pojazdów znacznie ułatwiłoby eksplorację Czerwonej Planety i życie kolonistów, które pod żadnym pozorem nie będzie lekkie. Ciężko sobie wyobrazić, aby musieli pokonywać większe dystanse na piechotę.

Zakładając, że “Cyborg Dragon Tesla” jest rzeczywiście bliski ukończenia, możemy z niecierpliwością wyczekiwać jakichś dokładniejszych informacji od Elona, o czym postaram się jak najszybciej poinformować 😉

 

Źródło: Electrek.co

 

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
8