Na godzinę 16:13 czasu polskiego zaplanowany został start rakiety Falcon 9 z dziesięcioma satelitami Iridium NEXT na pokładzie. Jest to już piąta misja realizowana w ramach kontraktu SpaceX i firmy Iridium, który zakłada łącznie 8 takich misji. Pogoda w okolicach platformy startowej jest znakomita, a SpaceX po raz kolejny spróbuje odzyskać owiewki aerodynamiczne ładunku.

Niestety, podobnie jak podczas poprzedniej misji, SpaceX zdecydowało, iż pierwszy stopień rakiety zostanie po misji wyrzucony do oceanu. Firma stara się obecnie pozbyć egzemplarzy wersji Block 3 i 4, a to za sprawą nadchodzącego debiutu Falcona 9 w wersji Block 5, który ma być wielokrotnie i często wykorzystywany.

    Kilka faktów na temat misji

  • Test statyczny został zakończony 25 marca 2018 roku
  • Pierwszy stopień poprzednio wziął udział w misji Iridium NEXT-3
  • Będzie to 51 start Falcona 9 w historii
  • Będzie to 6 start przeprowadzony przez SpaceX w tym roku
  • Będzie to 10 start z wykorzystaniem przetestowanego w locie boostera

Będzie to również drugi start tego egzemplarza rakiety. Swoją pierwszą podróż w kosmos odbył w ramach misji Iridium NEXT-3, która odbyła się w październiku 2017 roku. Jego misja została wtedy zakończona udanym lądowaniem na autonomicznej barce Just Read The Instructions, tradycyjnie wykorzystywanej do różnych zadań na Pacyfiku.

Start misji Iridium NEXT-5 zostanie przeprowadzony z platformy startowej SLC-4E, która znajduje się w bazie wojskowej w Vandenberg w Kalifornii. Dziesięć, ważących łącznie 9600 kilogramów satelitów zostanie dostarczonych na orbitę polarną, gdzie wezmą udział w tworzeniu nowej konstelacji satelitów Iridium, która posłuży do dostarczania różnego rodzaju usług telekomunikacyjnych.

Relacja na żywo rozpocznie się około 10 minut przed startem misji.

Podczas misji zostanie podjęta próba odzyskania owiewek aerodynamicznych ładunku. Poprzednia, przeprowadzona w lutym 2018 roku podczas misji z hiszpańskim satelitą Paz, nie została zakończona sukcesem. Zdobyte wtedy doświadczenie z pewnością pozwoliło na wprowadzenie niezbędnych modyfikacji i firma jest gotowa do przeprowadzenia następnej próby. Ze względu na stopień skomplikowania produkcji i koszta, odzysk owiewek jest ważnym elementem w planach SpaceX, które zakładają jak najniższą cenę za start rakiety i jak największą wielokrotność użytku.

 

Strona uległa po raz kolejny delikatnej przebudowie. Chętnie przeczytam wasze uwagi dotyczące jej wyglądu i funkcjonowania. Zachęcam również do obserwowania Kosmicznej Propagandy w mediach społecznościowych ♥

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0