Na grudzień zaplanowany został kolejny, trzeci w tym roku start rakiety Electron, której producentem jest firma Rocket Lab. ELaNa-19, to pierwsza w historii przemysłu rakietowego, dedykowana Amerykańskiej Agencji Kosmicznej misja, podczas której wystrzelone zostaną małe satelity, znane jako cubesaty.

Trwające 8 dni okno startowe rozpocznie się 13 grudnia i potrwa do 21 dnia ostatniego miesiąca roku. Codziennie, od godziny 05:00 do 09:00 czasu polskiego, firma Rocket Lab będzie miała możliwość przeprowadzenia startu rakiety Electron. Stanowisko startowe – Launch Complex 1 – znajduje się na malowniczym brzegu półwyspu Mahia w Nowej Zelandii.

Rakieta Electron została zaprojektowana do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną małych i lekkich ładunków. Nie powinien więc dziwić fakt, że łączna masa 10 cubesatów wynosi zaledwie 78 kilogramów. Za pomocą tak zwanego “kick-stage”, dodatkowego dopalacza, zostaną dostarczone na orbitę o wysokości 500 kilometrów i inklinacji 85 stopni.

Niektóre z ładunków misji ELaNa-19 dostaną się przestrzeń kosmiczną dzięki programowi CubeSat Launch Initiative (CSLI). CSLI ułatwia wysyłanie w kosmos cubesatów projektowanych przez studentów, nauczycieli oraz organizacje non-profit. Cubesaty odgrywają coraz większą rolę w eksploracji, testowaniu technologii, badaniach naukowych i edukacyjnych. Małe satelity stanowią tanią platformę zarówno dla badań, jak i zastosowań technologicznych, a także rozwoju nowatorskich instrumentów naukowych. Można więc uznać, program że otwiera dostęp do przestrzeni kosmicznej dla większej ilości osób.

Podczas gdy misja nosi nazwę ELaNa-19, Rocket Lab nadaje nazwę każdej rakiecie Electron indywidualnie. Poprzednie egzemplarze nosiły nazwę “It’s a Test”, “Still Testing” i “It’s Business Time”. Rakieta dla misji ELaNa-19 nosi nazwę “This One’s For Pickering” na cześć urodzonego w Nowej Zelandii naukowca i byłego dyrektora NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), Sir Williama Pickeringa.

Link do transmisji zostanie udostępniony kilka godzin przed startem na fanpage’u Kosmicznej Propagandy

 

Źródło: RocketLab

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
1