Drugi w historii start przeznaczonej dla małych ładunków rakiety Electron ma się odbyć już w grudniu. Pierwsza misja pojazdu miała miejsce 25 maja 2017 roku i zakończyła się częściową porażką. Udało się osiągnąć wtedy przestrzeń okołoziemską, lecz samej orbity już nie. Misja o nazwie “It’s a Test” dostarczyła firmie Rocket Lab ogromną ilości informacji i od tamtej pory zespół przygotowywał rakietę do drugiego startu.

O przygotowywaniu pojazdu do drugiego startu informowaliśmy nie tak dawno w artykule tutaj. Dziś firma poinformowała za pomocą Twittera o dokładniejszym przedziale czasowym, w którym ma się odbyć start. Jego początek został wyznaczony na 8 grudnia, zakończy się on 10 dni później. Start misji nazwanej “Still Testing” odbędzie się z platformy startowej na półwyspie Mahia w Nowej Zelandii, podobnie jak miało to miejsce podczas pierwszego startu. Każdego dnia okno startowe będzie otwierać się o godzinie 02:30 czasu polskiego i będzie trwało cztery godziny. Tym razem misja będzie w pełni transmitowana na żywo przez Rocket Lab. Myślę, że pojawi się jakiś artykuł przedstartowy, w którym dodam link do transmisji, tak, aby chętni nie przegapili startu tej bez wątpienia ciekawej rakiety.

Symulacja lotu rakiety Electron

Celem firmy Rocket Lab jest, jak sami mówią, zrewolucjonizowanie dostępu do przestrzeni kosmicznej poprzez rozwój i produkcję zaawansowanych rakiet zdolnych do umieszczania lekkich i małych ładunków w kosmosie. Podczas grudniowego startu po raz pierwszy rakieta Electron wyniesie na orbitę komercyjny ładunek. Będą to cztery satelity, z czego dwie należące do firmy Planet i służące do fotografowania powierzchni Ziemi. Pozostałe należą do firmy Spire i dołączą do istniejącej już konstelacji satelitów zaprojektowanej do obserwowania pogody i śledzenia pojazdów wodnych.

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

 

Źródło: rocketlabusa.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0