Firma Blue Origin poinformowała wczoraj, że dziś o godzinie 15:45 czasu polskiego, rakieta New Shepard zostanie wystrzelona na lot suborbitalny z platformy startowej w Teksasie. We wnętrzu załogowej kapsuły umieszczony ma zostać manekin i różne eksperymenty naukowe. Podczas misji podjęta zostanie próba lądowania pierwszego stopnia rakiety New Shepard na specjalnie do tego przygotowanym lądowisku.

Dzisiejszy start będzie kolejnym etapem przygotowań w kierunku komercyjnych lotów załogowych, które mają się rozpocząć w 2019 roku. Początki programu testowego sięgają kilka lat wstecz. Pierwszy lot rakiety New Shepard miał miejsce w 2015 roku, jednak podczas tamtej misji nie udało się kapsule przekroczyć linii Karmana – pojazd nie znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Nie podjęta została wówczas również próba lądowania boostera ze względu na problemy z układem hydraulicznym rakiety. Drugi start rakiety odbył się w listopadzie tego samego roku. Zarówno start, jaki i lądowanie zostały zakończone sukcesem. Zapoczątkowało to serię udanych misji, która trwa do dzisiaj.

Ostatni start miał miejsce w grudniu 2017 roku. Podobnie, jak podczas dzisiejszej misji, na pokładzie znalazł się manekin “Skywalker” i 12 eksperymentów. Użyta w grudniowej misji rakieta wyposażona została w nową, ulepszoną kapsułę 2.0, która posiada między innymi większe okna niż poprzednia wersja i jest lepiej przystosowana do transportu ludzi. Pierwszy stopień rakiety również został ulepszony. Firma niechętnie dzieli się informacjami na temat swoich poczynań. Ciężko więc spekulować, które elementy New Sheparda uległy modyfikacjom.

Dzisiejsza misja zabierze na krótką podróż w kosmos ładunki należące głównie do uniwersytetów. Jeden z nich należy jednak do NASA. Mowa o Suborbital Flight Experiment Monitor-2 (SFEM-2). Sprzęt ten został zaprojektowany do gromadzenia danych na temat panującego w kabinie środowiska (CO2, ciśnienie, przyspieszenie, akustyka), a także testuje komponenty do przyszłych lotów kapsuły Orion.

Transmisja misji będzie dostępna na oficjalnej stronie Blue Origin i powinna się rozpocząć około 15 minut przed startem. Link tutaj.

AKTUALIZACJA

Start został przeniesiony na 17:15 czasu polskiego ze względu na warunki atmosferyczne.

 

Źródło: nasaspaceflight.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0