Nazwa Big Falcon Rocket, czy też “Big Fucking Rocket”, jak z przymrużeniem oka nazywana jest nadchodząca rakieta SpaceX, otrzymała oficjalne nazewnictwo. Trzeba przyznać, że zdecydowanie się na ostateczną nazwę pojazdu okazało się o wiele bardziej trudnym zadaniem, niż sam Elon przypuszczał. Od dziś wiemy, że na Marsa zabierze nas Starship!

Nazwa nowej rakiety SpaceX przeszła, podobnie jak sam jej projekt, sporą ewolucję. W 2015 roku, rakieta została przedstawiona światu jako Interplanetary Transport System. Niezadowolony z nazwy Elon Musk uznał, że do czasu ogłoszenia oficjalnej nazwy, system nazywany będzie Big Falcon Rocket (pierwszy stopień) oraz Big Falcon Spaceship (drugi stopień pełniący funkcję statku kosmicznego). Przez ten okres, nazwa BFR dosyć mocno zakorzeniła się pośród fanów SpaceX i śmiem twierdzić, że mimo ogłoszenia nowej nazwy, pojazd jeszcze przez długi czas będzie nazywany Wielką Pierdoloną Rakietą.

Elon Musk poinformował dziś za pomocą mediów społecznościowych, że oficjalna nazwa pierwszego stopnia rakiety brzmi “Super Heavy”. Drugi stopień, który zabierze nas na Marsa ma z kolei nosić nazwę “Starship”. Ale chwila, czy takiej nazwy nie powinien nosić statek kosmiczny zdolny do podróży międzygwiezdnych, a nie tylko do lotów wewnątrz Układu Słonecznego? Oczywiście, że tak. Przecież przyszłe wersje pojazdu będą do tego zdolne, informuje Musk 😉

Oprócz nowej nazwy dowiedzieliśmy się w ostatnim czasie, że prace nad modyfikacją drugiego stopnia rakiety Falcon 9 zostały anulowane. Zamiast tego firma skupia się w pełni na budowie Super Heavy i Starship. Trochę szkoda, że nie ujrzymy próby odzysku drugiego stopnia Falcona 9, ale z drugiej strony powinniśmy szybciej zobaczyć najpotężniejszą rakietę w historii na stanowisku startowym.

P.S Sam projekt rakiety znów uległ, zaledwie dwa miesiące po jego ostatniej prezentacji, sporym zmianom. Na czym one polegają i jak wpłyną na osiągi pojazdu na tę chwilę nie wiemy. O wszystkim postaram się poinformować, gdy Elon uchyli rąbka tajemnicy. Powinno nastąpić to stosunkowo szybko biorąc pod uwagę fakt, że w 2019 roku prototyp rakiety ma wykonać pierwsze “skoki”.

Of Course I Still Love You

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
3