Tesla Roadster, która kilkanaście godzin temu została wystrzelona na pokładzie rakiety Falcon Heavy w przestrzeń kosmiczną, uda się się jeszcze dalej w głąb Układu Słonecznego niż to pierwotnie planowano. Pojazd miał zostać umieszczony na orbicie okołosłonecznej przecinającej orbitę Marsa. Paliwa w drugim stopniu rakiety wystarczyło jednak na tyle, że po przecięciu orbity Czerwonej Planety, Tesla Roadster poleci dalej w kierunku Pasa Asteroid, który znajduje się pomiędzy Marsem a Jowiszem.

Po starcie, Tesla podróżowała przez przestrzeń kosmiczną przez około 6 godzin, a całość była transmitowana na żywo przez SpaceX. Planem było aby po upływie tego czasu odpalić ponownie silnik Merlin Vacuum i dostarczyć ładunek na ostateczną orbitę. Pokaz tych możliwości był niezbędny do tego, aby Amerykańskie Siły Powietrzne (USAF) wyraziły zgodę na udział SpaceX w przetargach na dostarczanie ładunków bezpośrednio na orbitę geostacjonarną. Manewr został zakończony sukcesem i dał firmie kolejny powód do świętowania. Kontrakty wojskowe są dużo cenniejsze niż zwykłe, komercyjne misje.

Jak się jednak okazuje, odpalenie silnika poszło aż za dobrze. Elon Musk poinformował za pomocą mediów społecznościowych, że orbita Tesli Roadster sięga Pasa Asteroid znajdującego się daleko poza orbitą Marsa. Ze zdjęcia wynika, że Tesla przeleci stosunkowo blisko karłowatej planety Ceres, co wskazuje na to, że pojazd nie tylko zahaczy o Pas Asteroid, ale dosyć głęboko w nim zanurkuje. Bez obaw. Odległości pomiędzy asteroidami są na tyle duże, że nie ma szans na kolizję Tesli z jakimkolwiek ciałem niebieskim.

Podróż Tesli przez Układ Słoneczny pokazuje możliwości rakiety Falcon Heavy, która stwarza nowe możliwości eksploracji przestrzeni kosmicznej. Inne prywatne firmy już teraz pracują nad technologiami mającymi w przyszłości umożliwić pozyskiwanie surowców naturalnych w kosmosie. Rakieta mogąca dostarczyć sprzęt do Pasa Asteroid i innych zakątków Układu Słonecznego już czeka.

 

Zapraszam do obserwowania mojego profilu na wykopie i fanpage na facebooku!

Źródło: The Verge

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0