Według opublikowanych w czasopiśmie Science badań, Wszechświat zawiera znacznie większą liczbę masywnych gwiazd niż dotychczas uważano. Ponieważ masywne gwiazdy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu naszego Wszechświata – poprzez gwiezdne wiatry, eksplozje supernowych i produkcję ciężkich pierwiastków – większa ilość masywnych gwiazd ma daleko idące konsekwencje.

Badania niezwykle masywnych gwiazd są trudne ze względu na ich krótki czas życia. Obserwując gwiazdotwórczy obszar znany jako Mgławica Tarantula, który znajduje się około 160 tysięcy lat świetlnych od nas w Wielkim Obłoku Magellana, naukowcy odkryli znaczną nadwyżkę masywnych gwiazd. Produkcja gwiazd w tym regionie rozpoczęła się 8 milionów lat temu i z tego względu jest on idealnym laboratorium do studiowania młodych, masywnych gwiazd.

Zespół astronomów wykorzystał do badań należący do ESO (Europejskie Obserwatorium Południowe) teleskop VLT (Very Large Telescope). Pozwoliło to na przeprowadzenie szczegółowych, spektroskopowych obserwacji prawie 1000 masywnych gwiazd w Mgławicy Tarantula. Poprzez dokładną analizę 247 z 1000 gwiazd (o masie od 15 do 200 razy większej od masy Słońca), zespół był w stanie określić rozkład masowy gwiazd urodzonych w tym gwiezdnym żłobku. Naukowcy na podstawie tego katalogu gwiazdowych “wag urodzeń” stworzyli funkcję matematyczną znaną jako funkcja początkowej masy (IMF), której astronomowie używają do odniesienia masy gwiazdy do jej koloru, wieku i jasności.

Astronomowie uważali, że ekstremalnie masywne gwiazdy są dosyć rzadkie we Wszechświecie, a mniej niż 1% wszystkich gwiazd rodzi się z masą ponad 10 razy większą od masy Słońca, jednak założenie to opierało się na starych danych IMF, które zostały stworzone przy użyciu dużej ilości danych z gwiazd o niskiej masie i bardzo niewielkiej ilości danych z gwiazd o wysokiej masie. Najnowsze badania uzupełniają związany z wysoką masą segment funkcji IMF, sugerując, że bardzo masywne gwiazdy występują znacznie częściej, niż wynikałoby to z poprzednich funkcji IMF.

Mimo iż badanie dotyczyło tylko masywnych gwiazd w jednym regionie Wszechświata, naukowcy mają nadzieję, że wkrótce rozszerzą swoje badania, aby ustalić jak bardzo uniwersalne są ich odkrycia.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do obserwowania mojego profilu OCISLY na Wykopie i fanpage.

Źródło: Astronomy.com

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
0