Astronomowie wykorzystują aktualny stan wiedzy o historii naturalnej i ewolucji Ziemi, w celu określenia wieku nieustannie odkrywanych egzoplanet. Naukowcy zwracają główną uwagę na zmieniającą się na przestrzeni czasu florę, która pokrywa naszą planetę w zmieniającym się stopniu.

Stworzone przez naukowców modele pokazują, że sygnatura światła odbitego od roślinności Ziemi wzrasta wraz z pokryciem przez rośliny powierzchni naszej planety, ale także z wiekiem naszej planety, poinformował współautor badań, Jack O’Malley-James, pracownik naukowy w Cornell’s Carl Sagan Institute. Wyniki zostały opublikowane 12 września w Astrobiology Journal.

W ciągu ostatnich 500 milionów lat, powierzchnia Ziemi zmieniała się diametralnie. Bywały okresy, podczas których znaczna część planety była pokryta lodem, jak i czasy, kiedy niemal wszędzie rozwijały się bujne lasy. Przez większość wczesnych dziejów naszej planety, rośliny lądowe nie istniały. Pierwsze pojawiły się mchy, które wykazują jednak słaby wpływ na biosygnaturę Ziemi, w porównaniu do dzisiejszych drzew. Badania pokazują, że w miarę jak rośliny ewoluowały na Ziemi, sygnał wegetacyjny, który ujawnia ich obecność stawał się silniejszy, co czyni starsze egzoplanety interesującymi miejscami do poszukiwania roślinności

Egzoplanety mogą być spalone, suche, z czystym niebem i niekończącymi się lasami kaktusowymi lub gorącymi, wilgotnymi światami pokrytymi lasami tropikalnymi, powiedziała Lisa Kaltenegger, jedna z autorek badań.

Kiedy w 1989 roku sonda Galileo opuściła Ziemię w kierunku Jowisza, Carl Sagan poprosił naukowców, aby instrumenty statku kosmicznego spojrzały na Ziemię, aby zobaczyć światło odbite od zamieszkanej, bogatej w życie planety. Obserwacje z grudnia 1990 r. wykazały wyraźny wzrost współczynnika odbicia światła pomiędzy widmem czerwonym i podczerwonym, tuż poza granicami ludzkiego wzroku, dzięki roślinności. Patrząc na to, jak życie zmieniło biosygnatury Ziemi, możemy stwierdzić, na których planetach istnieje największe prawdopodobieństwo na znalezienie życia.

 

Źródło: Astrobio.net

Bartosz Mejer Administrator
Popularyzator sektora kosmicznego w Polsce. Udzielam się głównie na tematy załogowej eksploracji kosmosu, kolonizacji Marsa oraz nowinek astrofizycznych.
3